Panevėžio teritorinės ligonių kasos pastatas. 2013 m. T. Stasevičiaus nuotrauka

Ligonių kasų pastatas

Ligoninių tinklas Panevėžio mieste buvo vystomas gana sėkmingai. Panevėžio apskrities ligoninė buvo viena moderniausių Lietuvoje. Gerą vardą turėjo ir žydų ligoninė. Sėkmingai veikė dar kelios nedidelės ligoninės. Rūpinantis ligonių reikalais daug nuveikė Panevėžio ligonių kasa.

Pirmoji ligonių kasų taryba veikė 1928–1932 metais. 1928 m. rugsėjo 23 d. įvyko pirmieji ligonių kasų tarybos rinkimai, pirmasis posėdis – lapkričio 4 d. Ligonių kasų valdyba buvo sudaryta iš 6 asmenų. Samdinius atstovavo A. Kupstas, P. Mackevičius, V. Todovianskis ir A. Edelšteinas. Darbdavių interesus gynė A. Moigis ir Todesas. 1935 m. Panevėžio ligonių kasų taryboje darbdavius atstovavo A. Moigis ir Dembo, samdinius – Janonis ir Zalatorius, o revizijos komisijos nariais buvo Kalkis, Šalūga ir Reklis. Jie glaudžiai bendradarbiavo su ligonių kasų direktoriumi Konstantinu Jasiukaičiu. K. Jasiukaitis buvo žinomas panevėžietis garsėjęs savo literatūrine veikla ir gražiu ūkiu.

Jų pastangomis ir rūpesčiu iš Aleksandros Gasiūnienės nupirktas žemės sklypas Respublikos ir Anykščių gatvių kampe būsimam ligonių kasų pastatui. Leidimas statybai gautas 1936 m. rugpjūčio 21 d. Projektą paruošė miesto inžinierius Antanas Gargasas. 1937 m. įvyko varžytinės, kuriose dalyvavo 5 firmos. Varžytines laimėjo Jofes-Kaplano ir Ramo firma. Jie pasiūlė pastatyti už mažiausią kainą 109 tūkst. 746 litus.

1937 m. gegužės mėnesį pradėta Panevėžio ligonių kasų rūmų statyba. Rugsėjo mėnesį pagrindiniai pastato statybos darbai buvo baigti, liko tik vidinis patalpų įrengimas. Pirmame aukšte įrengta vaistinė, ambulatorija, sargo butas, ambulatorijos diotermija ir helijotermija. Antrame aukšte – direktoriaus kabinetas, operacijų salė, gydytojo kabinetas, vestibiulis, rūbinė. Pastate įrengtas centrinis šildymas ir vandentiekis. Statyba kainavo apie 110 tūkst. litų. 1937 m. rugsėjo 28 d. „Lietuvos aido“ numeryje buvo straipsnis, kad Ligonių kasų rūmų statyba baigta ir kad Ligonių kasa nuo spalio 1 d. persikels į naujus rūmus.

1937 m. spalio 16 d. kunigas Povilas Šidlauskas pašventino Panevėžio ligonių kasų rūmus. Pastatas išlikęs iki šių dienų. Jame veikia Panevėžio teritorinė ligonių kasa. Jis ir toliau tarnauja panevėžiečių poreikiams.

Nuotraukoje – Panevėžio teritorinės ligonių kasos pastatas. 2013 m. 

T. Stasevičiaus nuotrauka.

Donatas Pilkauskas

Aukštaitijos internetinės naujienų agentūros (AINA) projekto „Panevėžio istorijos puslapiai“ straipsnis.
Projekto rėmėjas – Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.