Virtuali paroda

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatrui – 75

Prieš 75 metus iš Kauno į Panevėžį atvyko jaunas ir ambicingas režisierius Juozas Miltinis su būriu jaunų teatro entuziastų. Buvo įkurtas Panevėžio dramos teatras, į pirmąją premjerą pakvietęs 1941 m. kovo 15 dieną, pristatydamas žiūrovams Nikolajaus Pogodino „Sidabrinį slėnį“. Genialus režisierius Juozas Miltinis, baigęs mokslus Paryžiuje (1932–1937) ir Londone (1938), režisūrinį kelią pradėjęs Kaune (1938–1940), apsistojo Panevėžyje visam gyvenimui, įkūrė teatrą, ruošė aktorius, ugdė žiūrovą ir garsino šį miestą toli už Lietuvos ribų. Juozas Miltinis dirbo Panevėžio dramos teatre ištisus keturis dešimtmečius (1940–1980), kūrė intelektualų, filosofinį teatrą, režisavo apie 80 spektaklių, išugdė ne vieną talentingą aktorių.

Ši virtuali paroda ir skirta Panevėžio dramos teatro (dabar Juozo Miltinio dramos teatras) 75-mečiui ir jo įkūrėjui režisieriui Juozui Miltiniui atminti. Parodoje eksponuojami dokumentai ir fotografijos atskleidžia visą teatro istoriją: nuo teatro priešistorės Kauno Darbo rūmų studijoje iki pirmųjų žingsnių Panevėžyje, nuo pirmųjų pastatymų Senajame teatre iki Juozo Miltinio svarbiausio repertuaro – repertuaro be teatro, susiformavusio dar besimokant Paryžiuje bei Londone ir vėliau įgyvendinto Panevėžio teatro scenoje.

Parodoje panaudoti Juozo Miltinio fondo ir teatro metraštininko Kazimiero Vitkaus Panevėžio dramos teatro archyvo dokumentai ir fotografijos, dabar saugomi Juozo Miltinio palikimo studijų centre.

Fotografijų autoriai: Kazimieras Vitkus, Antanas Gylys, Edvardas Korizna, Ch. Levinas, Virginijus Benašas ir nenustatyti autoriai.

Parodą parengė
Regina Grigaliūnienė
Krašto kultūros paveldo sklaidos skyrius
Juozo Miltinio palikimo studijų centras
miltinis@pavb.lt

Internete publikavo
Inga Vienažindienė
Krašto kultūros paveldo sklaidos skyrius
inga.vienazindiene@pavb.lt