Šv. Kalėdos ir Naujieji metai neatsiejami nuo sveikinimų ir linkėjimų. Kada paskutinį kartą siuntėte popierinį sveikinimo atviruką? Tikriausiai, seniai. Šiandien tradiciją rašytais linkėjimais sveikinti artimuosius ir draugus keičia naujos sveikinimo formos – elektroniniai sveikinimai ir trumposios žinutės. O buvo laikas, kai artėjant šventėms buvo rūpinamasi įsigyti sveikinimo atvirukų, vokų, pašto ženklų. Su džiaugsmu konkrečiam asmeniui rašyti linkėjimai pradžiugindavo juos gavusįjį.
Pirmieji atvirukai Lietuvoje pasirodė XIX a. pabaigoje. Sveikinimo atvirukų siuntimo tradicija ypač išpopuliarėjo tarpukariu. Dažniausiai Lietuvos leidėjai nusipirkdavo užsienio leidyklose teisę ant tenykščių sveikinimo atvirukų spaudos klišių uždėti lietuviškus užrašus ir spausdinti juos Lietuvos rinkai. Tarpukario kalėdiniuose atvirukuose vyrauja religinės scenos, žiemos peizažai, populiarūs atvirukai, kuriuose vaizduojami šventėmis besidžiaugiantys vaikai, damos su džentelmenais.
Galerijoje pristatome XX a. kalėdinių ir naujametinių atvirukų pavyzdžius, saugomus Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos rankraštyne. Vienas seniausių – 1905 m. gruodžio mėnesį iš Vilniaus į Mintaują išsiųstas atvirlaiškis – šventinis sveikinimas su artėjančiais 1906-aisiais metais. Tai horizontalios kompozicijos reljefinis atvirukas su įspaustais „1906“ metais, kuriuos su neužmirštuolių šakelėmis „atlydi“ kregždės. Sveikinimo autorius linkėjimai nuoširdūs: „te tos kregždelės, vasaros pirmeivės, tau laimės naujiems metams nuneša…“
Ar atgims ranka rašytų sveikinimų tradicija, priklauso nuo mūsų pačių. Tad nepraleiskime progos nusiųsti popierinį sveikinimo atviruką, nustebinkime, pradžiuginkime artimuosius ir draugus.
Prieš Kalėdas knygynų, bibliotekų lentynose, languose gausu spalvingų kalėdinių knygų ir knygelių. Kalėdų skaitiniai buvo ir yra populiarūs tarp įvairaus amžiaus skaitytojų.
Tarpukariu išleistos knygelės irgi kūrė šventinę nuotaiką, atspindėjo vienos svarbiausių krikščionybės švenčių dvasines ir etines vertybes.
Bibliotekos Retų knygų fonde saugome keliasdešimt iki 1918 m. ir tarpukariu išleistų apsakymėlių, pasakojimų, eilėraščių, žaidimų, natų, pjesių, knygelių apie Kalėdų laukimą, pasiruošimą šventėms. Jas skaitė mūsų seneliai, proseneliai, statė vaidinimus mokyklose, įvairių draugijų salėse. Panevėžiečiai buvo kviečiami į „Aido“, „Dainos“ draugijų Kalėdų vakarus, Lietuvos šaulių sąjungos Panevėžio šaulių teatro balius.
Galerijoje – XX a. atvirukai ir knygos iš Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriuje saugomų rankraščių ir retų knygų fondų.
Kviečiame pasigrožėti.
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriaus informacija