Virtuali paroda

Amžininkų atsiminimai apie Panevėžį

Nuo XIX a. pradžios iki šių dienų

Pranciškus Ksaveras Bohušas: „Ši mokykla yra su trimis mokytojais“

Pranciškus Ksaveras Mykolas Bohušas

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės veikėjas, pedagogas, jėzuitų dvasininkas Pranciškus Ksaveras Mykolas Bohušas (1746–1820) Vilniaus imperatoriškojo universiteto užsakymu 1803 metais atliko generalinę Vilniaus švietimo apygardai priklausiusių mokyklų vizitaciją ir apie tai parengė raportą.

 

Ištrauka iš šio raporto apie 1803 metų rugsėjo 14–16 dienomis atliktą Panevėžio pijorų mokyklos patikrinimą.

 

Panevėžio kunigų pijorų vienuolijos apskritinė mokykla

Generalinė vizitacija pradėta ir atidaryta bendruomenės susirinkime rugsėjo 14 dieną, o baigta to paties mėnesio 16 dieną.

Ši mokykla yra su trimis mokytojais. Jų vardai nurodyti pagrindiniame sąraše ir vizitacijos akte.

Mokytojui palengvindama lotynų kalbos mokyti pirmos klasės mokinius, iš kurių vieni beveik nieko nemoka, kiti vos pažengę, o dar kiti jau mažumą pasitobulinę, aukščiausioji vienuolyno vyresnybė nusprendė, kad tą klasę reikia padalyti į dvi. O kadangi vienuolių stygius neleido pasitelkti vienuolio, tai vienuolyno vyresnybė dėl jai būdingo uolumo mokslams savo lėšomis išlaikė vieną čionykštės mokyklos direktorių, kuris dalijasi darbą su mokytoju.

Pernai visose klasėse buvo 107 mokiniai. Kai atvažiavau, mokslus radau jau prasidėjusius ir susirinkusius 28 mokinius.

Iškilmingas mokslų pradžios atidarymas su vieša kalba buvo atidėtas, iki susirinks daugiau mokinių.

Dabartinių mokytojų tinkamumu negaliu abejoti vien todėl, kad yra išrinkti dabartinio jo mylistos kunigo provincijolo, vienodai uoliai besirūpinančio tiek savo bendruomenės gerove, tiek mokslais.

Kunigas matematikos mokytojas pateikė peržiūrėti savo mokinių darytus matavimo brėžinius, kuriuos, kaip rodančius žymią pažangą, su pasitenkinimu peržiūrėjau.

Administracines mokyklos knygas radau visas, kadangi yra tvarkingai užlaikomos, tad su nežymiomis pastabomis visas pasirašiau.

Mokinių stancijų labai mažai dėl kareivių pastovio. Pasitaiko, kad tėvai, atvežę į mokyklą savo vaikus ir neturėdami kur jų apgyvendinti, atgal į namus vežasi. Mokinių gyvenamas stancijas lanko prefektas ir, kiek įmanoma, rūpinasi jų tvarka ir švara ir vėdinimu.

Per nelaimę sudegus bažnyčiai, vienuolynui ir mokyklai, pastaroji šiuo metu neturi atskirų patalpų. Laikinai pamokos vyksta pačiame vienuolyne, kuriame ir mokytojai, ir kiti vienuoliai, ir mokiniai drauge glaudžiasi.

Mokiniams sunegalavus mieste yra apskrities gydytojas ir neseniai įsteigta vaistinė. Man pranešta, kad mokyklos jaunimas šiais metais sveikata nesiskundė.

Direktoriams skaitomi jų nuostatai, o iš jų kas mėnesį gaunami raportai apie jų globai pavestų mokinių sveikatą ir pažangą.

Dabartiniame matematikos kabinetėlyje yra braižiklinė, astroliabija ir trys matavimo virvelės.


Bogušas, Ksaveras Pranciškus. Vilniaus švietimo apygardos mokyklų 1803 metų generalinės vizitacijos raportas = Raport wizytacji generalnej szkół Wileńskiego Okręgu Szkolnego w roku 1803 : šaltinio publikacija.  Vilnius : Lietuvos istorijos institutas, 2024. P. 361, 363.

Nuotraukoje knygos viršelis:  Bogušas, Ksaveras Pranciškus. Vilniaus švietimo apygardos mokyklų 1803 metų generalinės vizitacijos raportas. Vilnius, 2024.