Bronius Vaidutis Kutavičius. Fotogr. D. Matvejevo. Iš: https://www.mic.lt/lt/baze/klasikine-siuolaikine/kompozitoriai/kutavicius/

Virtuali paroda

Bronius Kutavičius: „Kol suradau savo kelią…“

„Mano kūryboje yra daug ko – eita nuo pagonybės per krikščionybę į platesnes erdves. Paskui daug kas susipina… Visada ieškojau savo kelio…“ (Bronius Kutavičius)

Virtuali paroda skirta vienam žymiausių XX a. Lietuvos kompozitorių, moderniosios muzikos kūrėjui, pedagogui, Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui Broniui Vaidučiui Kutavičiui (1932– 2021).

B. Kutavičiaus muzika pasižymi savitu stiliumi, persmelktu lietuvių liaudies muzikos intonacijų bei simbolinio mąstymo, teatrališkumu, rituališkumu, išsilaisvinimu nuo bet kokio akademiškumo, minties koncentracija. Jis yra laikomas lietuviškojo minimalizmo pradininku. Kūriniuose muzikos išraiškos priemones naudojo minimaliai, bet labai taikliai, tiksliai. B. Kutavičiaus minimalizmas – jo paties išradimas, jo gilios šaknys glūdi archajiškose lietuvių liaudies muzikos formose. Kūrė pasitelkdamas polifoniją, konstruodamas neįprastus atlikėjų ansamblius, kaskart ieškodamas naujų garso išgavimo ar užrašymo būdų. Pasak kompozitoriaus, jis ieškojo paslapties muzikoje, kūrė vedamas nuojautos, stengėsi priartinti kilusią mintį prie muzikos išraiškos. Jo kūryba turi glaudų ryšį su praeitimi, Lietuvos kultūra ir istorija, mūsų tautos pasaulėjauta.

Daugelis amžininkų šio unikalaus kompozitoriaus kūrybą lygina su Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzika. Jie abu kūrė savita muzikine kalba, įkvepiančia ir stebinančia ne vieną, buvo kultūrinės tapatybės formuotojai, savo kūriniais perteikę mūsų tautos kultūrą, jos praeitį ir dvasinę stiprybę.

Parodoje supažindinama su B. Kutavičiaus biografija, pelnytais apdovanojimais. Apžvelgiama kompozitoriaus kūryba, pateikiamas kūrinių sąrašas bei natų ir garso įrašai, saugomi Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Atskirą parodos dalį sudaro garso ir vaizdo medžiaga – interviu su kompozitoriumi, jo kūrinių fragmentai. Nuotraukų galerijoje atspindėtos svarbiausios kompozitoriaus gyvenimo akimirkos, šeimos nariai ir kolegos. Parodos pabaigoje – žymių menininkų, muzikologų, muzikos atlikėjų mintys apie B. Kutavičių. Parengėme literatūros apie B. Kutavičiaus gyvenimą ir kūrybą bibliografiją (1968–2024).

Virtualią parodą parengė
Jolanta Sriubienė
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Muzikos skyriaus vedėja