Vilius Aleliūnas

Vilius Aleliūnas

Orientacininkas, 2006 m. baigė Panevėžio Juozo Balčikonio gimnaziją, 2006–2010 studijavo Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete. Nuo 2009 m. žurnalo „Orientavimosi sportas“ vyriausiasis redaktorius. Nuo 2018 m. – Lietuvos orientavimosi sporto federacijos (LOSF) vykdantysis direktorius.

Bėgimas su šachmatais. Viliaus sporto pradžia buvo vaikystėje, kai tėtis vesdavosi į karatė treniruotes. Vėliau – futbolas ir krepšinis. Lemtinga akimirka nutiko pradinėse klasėse, kai treneris A. Šalkauskas pakvietė išbandyti orientavimąsi. „Šis sportas – tai gyvenimo būdas. Norint būti orientacininku, nepakanka treniruočių – reikia juo būti širdyje“, – įsitikinęs Vilius.

Kelias iki aukščiausių apdovanojimų buvo nelengvas. Vilius yra sakęs, kad tokių stiprių ir visapusių sportininkų pavydi visos sporto šakos: „Jeigu reikia bėgti, mes bėgame, jeigu reikia slysti slidėmis, mes slystame, jeigu reikia važiuoti dviračiu, mes važiuojame… Orientavimosi sportas – tai bėgimas su šachmatais. Ne tik monotoniškas. Visą laiką turi mąstyti ir gebėti susiorientuoti. Būtent ši dinamika ir sužavėjo mane. Kai buvau mažas, labiau žavėjo galimybė keliauti, aplankyti skirtingas vietas. Kai buvau 20–25 metų – rezultatas, varžymosi aspektas, o dabar mane žavi tai, jog turi ne tik bėgti, bet ir galvoti“.

Sportininkas sako: smagiausia, kad pradėjęs lankyti orientavimosi sportą sutiko daug gerų ir linksmų žmonių, tarp jų žmoną.

Laimėjimai. 2003 m. pirmąkart kaip Lietuvos orientavimosi sporto jaunučių rinktinės narys rungėsi Lietuvos, Latvijos, Estijos mače Plungėje. 2007 m. – jau šalies suaugusiųjų rinktinės narys pasaulio suaugusiųjų orientavimosi sporto su slidėmis čempionate. Nuo 2008 m. atstovauja Lietuvos rinktinei pasaulio ir Europos čempionatuose. Daugkartis šalies čempionas. Dalyvavo 7 pasaulio kariškių čempionatuose, viename (2011 m.) iškovojo bronzą komandinėje rungtyje. 2011-aisiais didžiausiose pasaulio orientavimosi varžybose Jukoloje (Suomija) su „Igtisos“ komanda iš 1500 buvo 21-ieji. Svariausias Viliaus laimėjimas – 2013 m. pasaulio žaidynėse Kalyje (Kolumbija) laimėta bronza. Lietuvos orientavimosi sporto istorijoje tai pirmas tokio lygio apdovanojimas asmeninėse varžybose. 6,3 km trasą su 33 kontroliniais punktais sportininkas nubėgo per 35 min. 42,5 sek. 2017 m. Panevėžyje vykusiose Lietuvos orientavimosi sporto čempionato sprinto varžybose su Vesta Ambrazaite (dabar – Viliaus žmona) iškovojo aukso medalius.

Geriausias Panevėžio miesto orientacininkas (2006, 2011). 2022 m. už vilniečių fizinio aktyvumo puoselėjimą V. Aleliūnui įteikta šv. Kristoforo statulėlė. Jo, kaip LOSF vykdomojo direktoriaus, dėka Vingio parke ir Botanikos sode įrengtos stacionarios orientavimosi sporto trasos, pandemijos sąlygomis atsirado 100 km takas aplink Vilnių, vaikai ir suaugusieji turi mokomųjų orientavimosi sporto priemonių, sukurta speciali programėlė ir kt.

Maratonas vestuvių svečiams. Vilius stengiasi nė dienos nepraleisti be bėgimo. Ne sykį išbandė ir maratoną. 108 km trasą kaip dovaną įteikė sau ir per vieną gimtadienį.

Maratonas tapo ir vestuvių šventės dalimi. Su žmona Vesta antrą vestuvių dieną svečiams jį padovanojo vietoj raugintų kopūstų sriubos. Tiesa, su galimybe pasirinkti distancijos ilgį ir įveikimo būdą.


Nuotraukoje Vilius Aleliūnas. Prieiga internete: https://www.facebook.com/photo/


Literatūra ir šaltiniai

  1. Aleliūnas Vilius // Kas yra kas Lietuvoje, 2018. Kaunas : Leidybos studija, [2018]. P. 415.
  2. Aleliūnas, Vilius.  Orientacininkas Vilius Aleliūnas: Vilniuje gali būti dar 100 kilometrų takas! : [pokalbis] / [kalbėjosi] Rugilė Audenienė. Iliustr. // Neakivaizdinis Vilnius. 2022, nr. 15, p. 22–29.