Renata Burbaitė

Renata Burbaitė

Fizikė, Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos informacinių technologijų mokytoja ekspertė, vadovėlių autorė.

Svajonės. Būdama ketvirtokė Renata tvirtai žinojo būsianti matematikos mokytoja. Šeštoje, septintoje klasėse panoro būti teisininke, teisėja. Aštuntoje, devintoje – vėl posūkis į mediciną. Tačiau vėlesnėse klasėse norą būti gydytoja įveikė fizika.

Nuo inžinierės iki pedagogės. R. Burbaitės profesinė karjera prasidėjo ne mokykloje. Baigusi fizikos studijas Vilniaus universitete, tuomet jauna inžinierė, šešerius metus dirbo Panevėžio „Ekrano“ gamyklos kompiuterinės regos laboratorijoje. Kai tapo aišku, kad įmonės laukia griūtis, teko ieškoti kito darbo. Dirbta Panevėžio prekybos paslaugų ir verslo mokykloje, vėliau – trejus metus Kazimiero Paltaroko gimnazijoje.

Mokslų daktarė. Dirbdama katalikiškoje gimnazijoje R. Burbaitė nutarė tęsti studijas. Kadangi dėstė informacines technologijas ir programavimo pradmenis, įstojo į informatikos magistrantūrą Šiaulių universitete. Baigusi šias studijas, Kauno technologijos universitete (KTU) parengė darbą apie išplėstinius genaratyvinius mokymosi objektus, skirtus informatikai mokyti, ir apgynė daktaro laipsnį. Sulaukusi Juozo Balčikonio gimnazijos direktoriaus Raimondo Dambrausko kvietimo, prisijungė prie gimnazijos mokytojų bendruomenės. Be pamokų gimnazijoje mokytoja KTU veda objektinio programavimo pratybas nuotolinio mokymosi technologijų magistrantams. Taip pat prisideda prie KTU rengiamų virtualių programavimo pamokėlių rengimo visos Lietuvos moksleiviams. Dažną dieną, pasibaigus pamokoms gimnazijoje, į R. Burbaitės kabinetą užsuką robotikos aistruoliai. „Tai ne būrelis. Tai labai prasmingas vaikų ir mano laisvalaikis“, – sako mokytoja. Jai patinka dirbti su robotais, organizuoti tyrėjų naktis, jaunųjų mokslininkų užsiėmimus. R. Burbaitės mokiniai sėkmingai pasirodo konkursuose ir olimpiadose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje – tarptautiniuose robotikos turnyruose Taline, Rygoje, Maltoje. Jos buvę mokiniai sėkmingai studijuoja užsienio universitetuose.

Mokslo grožis. „Vaikams noriu parodyti, kad gyvenimas yra sudėtingas, įdomus ir spalvingas. Mokiniams svarbiausia įrodyti, kad jie gali. Kai jie tuo patiki, rezultatai būna stulbinami. Vaikai mane įkvepia. Kartais pagalvoju, jei ne jie, dirbčiau gal kur nors apkerpėjusi. Neįsivaizduoju, kaip galėčiau dirbti nesupama vaikų“, – kalba mokytoja. <…> Man labai svarbu vaikams parodyti mokslo grožį, o tai įmanoma, jei atskleidi jo taikomąją pusę. Vaikui mokytis pradeda patikti, kai jis pamato, kur jis visą tai gali pritaikyti. <…> Labai mėgstu mokymąsi veikiant: parodai ir stumteli, o vaikas pats spręsdamas, konstruodamas daug greičiau išmoksta.“

Mokytoja iš pašaukimo. Gimnazijos direktoriaus nuomone, Renata – mokytoja iš pašaukimo. Savo užsigedimu mokinius ji skatina domėtis tiksliųjų mokslų, inžinerijos laimėjimais, su jais susijusių pramonės šakų pasiekimais. Pedagoginis darbas įkvepia nesustoti ir aktyviai viskuo domėtis. Ji aktyviai dalyvauja informacinių technologijų ir programavimo renginiuose, švietimo kaitos projektuose, rengia ir skaito pranešimus, yra viena iš projekto „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“ veiklos „STEAM atviros prieigos centrų kūrimas“ dalyvių, prisidedanti prie Panevėžio dirbtinio intelekto laboratorijos kūrimo. Spręsdama mokinių problemas ir tęsdama mokslinį darbą ji randa laiko pomėgiams – filmams ir knygoms, užsienio kalbų kursams. „Neturiu laiko apkalboms. Ir vaikus to mokau: dalinamės idėjomis, o ne tuščiais dalykais.“

Panevėžys gali didžiuotis. 2018 m. Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija už praktinės veiklos nuopelnus, aktyvų ir kūrybišką darbą, mokinių laimėjimus, pilietiškumo, žmogiškųjų vertybių ugdymą, aktyvų dalyvavimą mokyklos bendruomenės ir visuomeninėje veikloje R. Burbaitę apdovanojo Metų mokytojo premija ir diplomu. 2023 m. už mokytojo profesinę veiklą, aktyvų ir kūrybišką darbą, mokinių laimėjimus robotikos srityje ji apdovanota Metų panevėžiečio titulu. Įvertinta Metų mokytojo vardu ir gavusi premiją, mokytoja vaikus vežė į Kauną, į „Tyrėjų naktį“, o už honorarą gautą už vadovėlius nupirko robotų.


Nuotraukoje Renata Burbaitė. Prieiga internete: https://www.delfi.lt/verslo-poziuris/verslas-pranesa/technologinio-rastingumo-iniciatyva-siekia-igyvendinti-pokyti-ir-regionuose-86022191


Literatūra ir šaltiniai

  1. Dranseikaitė, Lina. Įvertinti už darbus Panevėžiui. Iliustr. // Sekundė. 2023, gruod. 7, p. 2–3.
  2. Kudirkienė, Gailutė, Rušėnienė, Lina. Kodėl pravirko mokytoja?. Iliustr. // Panevėžio kraštas. 2016, spal. 15, p. 1, 3, 5.
  3. Murauskaitė, Aida. Mokytoja vaikus užburia robotais. Iliustr. // Lietuvos rytas. 2018, gruod. 20, p. 6.
  4. Šalies Metų mokytoja – Renata Burbaitė. Iliustr. // Senvagė. 2019, nr. 1 (16), p. 109.