Farmacininkė, antropologė, botaninės parfumerijos kūrėja, aromaterapeutė.
Veikli, ambicinga, versli. 1980 m. baigusi Panevėžio Juozo Balčikonio vidurinę mokyklą dar visą dešimtmetį paskyrė įvairioms studijoms: nuo farmacijos Kauno medicinos institute (dab. Lietuvos sveikatos mokslų universitetas) iki filologijos Vilniaus universitete, teatro režisūros Muzikos akademijoje ir vizualinės antropologijos seminarų bei konferencijų Estijoje ir Suomijoje. 1988 m. pradėjo kurti filmus, kryptingai domėjosi moterų pasakojimais, susijusias su tautosakos liudijimais. 1992 m. pradėjo filmuoti ir tyrinėti sąmoningos motinystės ir tėvystės judėjimą. Domėjosi pribuvėjystės tradicijos integracija į šiuolaikinę visuomenę. Ji yra knygos „Gimdymas ir gimimas“ (2005) bendraautorė, Lietuvos aromaterapeutų asociacijos valdybos narė, studijos „Osmodomus“ įkūrėja, aromaterapijos ir ekologiškos kosmetikos prekės ženklo „Laimė Kiškūnė“ ir botaninės parfumerijos „Unda Prisca“ įkūrėja, lektorė, gilinusi žinias Floridoje esančiame Natūralios parfumerijos institute.
Kvapų pasaulio pakerėta. Tačiau labiausia Laimę pakerėjo kvapų pasaulis. „Kvapų pasaulyje esu seniai, nuo pat vaikystės. Galima sakyti, kiek save pamenu, gyvenu su kvapais – realiais, ir įsivaizduojamais. Pradėjusi tiesiogiai su jais dirbti išmokau daugybę naujų dalykų. Visų pirma, vertinti, atrinkti geriausiais, kokybiškiausias kvapiąsias substancijas, sužinojau daug technologinių dalykų, teko keliauti po pasaulį atsirenkant medžiagas savo kolekcijai ir darbams, susipažinau su tikrais kvapų kolekcionieriais ir geriausiais kvapų ekspertais, išmokau parfumerijos amato ir technologijų. Mokausi nuolatos, atrandu naujus aromatinius lobius ir, atrodo, jie niekada nesibaigs. <…> „Darbas su kvapais sudėtingas, sunkus, reikalaujantis didžiulės koncentracijos. Nelengva kurti ir dirbti su nematoma, nuolat kintančia, tiesių trajektorijų nepripažįstančia medžiaga. Kvapai kaip kvantinė mechanika, kurioje tikrovės egzistavimas aprašomas tik matematinėmis formulėmis.“
Kurti, siekti, konkuruoti. Parfumerei visada reikėjo kūrybos ir laisvės. Ilgą laiką jos vardas buvo neatsiejamas nuo „Kvapų namų“. Tačiau, kaip pati sako, – ji niekada neprisiriša prie pasiektų rezultatų, jai norisi visada daryti ką nors naują, konkuruoti pačiai su savimi. „Kalbant apie parfumeriją, Lietuvoje nėra labai didelės konkurencijos. Aš kuriu botaninę parfumeriją, sintetiniai kvepalai manęs tiesiog nedomina.“ Parfumerė, pagal istorinius duomenis, yra rekonstravusi seniausią kvepalų formą – kietuosius kvepalus. <…> „Istorinė parfumerija yra mano didžioji meilė, mokykla, galimybė keliauti erdve ir laiku.“ Ji yra atkūrusi vieną seniausių žinomų kvepalų formulių Cyprinum, kurių istorija galėjo prasidėti net prieš 4000 metų. Kvapų menininkė yra sukūrusi aromatą Kipro Petrausko muziejui Kaune, Vilniaus operos ir baleto teatro identiteto kvapą, Venecijos architektūros bienalėje su maisto antropologu Jonu Paleku pristatė lietuviško maisto identiteto kvapą, su olfaktorinio meno grupe „Hortus apertus“ sukūrė reformacijos epochos knygų kvapą. Kvapų žinovė sako, kad atsiranda vis daugiau norinčiųjų turėti savo įmonės, parduotuvės tapatybę nusakančius kvapus.
Kvapai neturi sienų. Pietų Indijoje, Prancūzijoje ir Vilniuje kurianti moteris sako, kad kur nors nuvykusi, pirmiausia aplanko botanikos sodą, išuosto visus augalus, taip lavindama uoslę. „Parfumeriui, kaip ir muzikantui, reikia daug dirbti, laikytis disciplinos, nuolat lavintis. Aš kasdien lavinu uoslę.“ Kūrėja neketina naudoti sintetinių medžiagų. „Mano kalba ir sielos raiška yra natūralios substancijos“. <….> Savo veiklos nebesieju su kuria nors konkrečia šalimi. Per gyvenimą supratau, kad kvapai neturi sienų.“
Lektorė. Laimė sukaupė ir nuolat atnaujina įspūdingą retų natūralių kvapiųjų substancijų kolekciją – aromateką, jos studijoje žmonės susipažįsta su atrinktais eteriniais aliejais, atranda mėgstamus kvapus, klauso ir gauna patarimų.
„Kadangi viskas prasidėjo nuo edukacijos, šios linijos ir laikausi. Norint sukurti reiškinį, pirmiausia turi edukuoti žmones, parodyti jiems, kas yra kremo ar aliejaus viduje, kaip pačiam pasigaminti, prisiliesti prie tos stebuklingos substancijos, kaip atskirti, ar ji kokybiška, ar ne, kokia galinga aromaterapija, kuo ypatinga natūralioji parfumerija. Temų labai daug, jų vis daugėja. Parfumerė yra parengusi 16 pamokų kursą apie aromaterapiją ir džiaugiasi, kad atsiranda žmonių, pasiryžusių su aromaterapija susipažinti plačiau. „Mokymai atima iš manęs galybę laiko, energijos ir jėgų, bet negaliu sustoti, nes matau prasmę. Ši sritis greitai vystosi, yra labai veržli, naujoviška, nuolatos vyksta tyrimų, atradimų. O dalintis man labai patinka – matyt, dalindamasi gaunu ir sau. Tikiuosi, kad iš manęs gavę žinių apie kvapus žmonės dalinsis, neš jas toliau“, – sako Laimė.
Nuotraukoje Laimė Kiškūnė. Prieiga internete: https://undaprisca.com/lt/elementor-790
Literatūra ir šaltiniai
- [Apie Laimę Kiškūnę]. Iliustr. // Gimdymas ir gimimas : šiandieninės patirtys pribuvėjystės istorijos kontekste. Vilnius : Dialogo kultūros institutas, [2005] (Kaunas : Spindulys). P. 3 (virš.).
- Kiškūnė, Laimė. „Nelengva dirbti su nematoma medžiaga“ : [pokalbis] / [kalbėjosi] Kristina Kanišauskaitė-Šaltmerė. Iliustr. // Ji. 2023, nr. 30, p. 16–17.
- Kiškūnė, Laimė. Pojūčių ugdymas : [pokalbis] / [užrašė] Ana Treščina. Iliustr. // Moteris. 2018, nr. 5, p. 166–170.