Dovilas Petrulis

Dovilas Petrulis

Archeologas, Panevėžio kraštotyros muziejaus muziejininkas, Lietuvos archeologijos draugijos narys.

Paskui mamą. Archeologija Dovilas gyvena jau seniai. Kitaip ir negalėjo būti – šalia visada buvo mamos archeologės, ilgametės Panevėžio kraštotyros muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos Alfredos Petrulienės pavyzdys. Vyras prisimena: pirmas prisilietimas prie archeologijos buvo vaikystėje, kai 1997-ųjų talkino kasinėjant Jasvilonių XVI–XVII a. kapinyną Panevėžio rajone. Studijuodamas archeologiją Vilniaus universitete dažnai padėdavo mamai – tai buvo gera praktika ir pasiruošimas tolesniam darbui.

Viename interviu Dovilas sakė: archeologo profesija ir veikla labai įdomi, reikalauja daug pastangų, nors daugeliui atrodo romantiška ir mistiška. Smagu, kad jau daugiau kaip dešimtmetį archeologas pats vykdo tyrimus: „Archeologiniai tyrimai – sudėtinis procesas iš lauko darbų ir kabinetinio darbo. Viena yra kasinėti, o kita – parengti tyrimų ataskaitas. Tai sunkesnė dalis. Jeigu medžiaga informatyvi, yra gausių ir įdomių radinių, reikia parengti publikacijas, tyrimų prezentacijas, ruošti radinių parodas“.

Koja kojon. Archeologija pastaruoju metu smarkiai pasikeitusi – tai ne tik kasinėjimas, kaip daugelis įsivaizduoja. Nėra vien fizinis darbas. Dovilas sako, kad ištobulėjo archeologų tyrėjų įranga ir lauko darbų priemonės. Nebeapsiribojama kastuvu, šepetėliu, mentele: „Naudojami elektroniniai prietaisai: GPS imtuvai, tacheometrai, metalo ieškikliai, dronai, georadarai, magnetometrai, 3D fotoaparatai, povandeninėje archeologijoje – sonarai ar robotai. Sakyčiau, Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, naudojama panaši technika, o mūsų šalies archeologai žengia koja kojon su kitomis pagal tyrimų techniką ir metodiką“.

Radiniai. Iš įdomesnių radinių Dovilas išskiria I a. 2 pusės – II a. pr. pilkapius Žemaitijoje. Čia aptiko antkaklę trimitiniais galais, akinę segę, ylą, kirvį, ietigalį, pjautuvą. Pašnekovas išskiria ir šalia Panevėžio esančiuose senkapiuose rastus siauraašmenius pentinius kirvius bei papuošalus. Šie eksponatai – Panevėžio kraštotyros muziejaus archeologijos ekspozicijoje, kurią Dovilas pats ir įrengė. 2023 m.  gruodį Panevėžio kraštotyros muziejuje archeologas, visiems besidomintiems krašto istorija ir archeologija pristatė archeologijos parodą „Pamirštas Panevėžys. Naujamiesčio atodangos“, kuri supažindino su XVI–XIX a. Panevėžio miesto, Naujamiesčio praeitimi, miestiečių socialinėmis, religinėmis, etninėmis grupėmis, jų buitimi ir tradicijomis ir kt.

Krūvis rankoms. Sudėtingi archeologiniai darbai vyko 2020 m. Panevėžyje, šalia Nepriklausomybės aikštės, Vilniaus gatvėje. Kietame molio grunte teko kasinėti 107 mirusiųjų kapus. Tyrimų gylis keliose vietose siekė 1,80–2,40 m, iškasta 350 kub. m žemių, 1 kub. m svoris – 1500 kg. Taigi visas tas krūvis teko rankoms…

Dar nustebins. „Vaikščiodamas po gamtą, paupiu ar paežeriu visada pagalvoju, ar čia negalėjo būti senovinė gyvenvietė. Einant po piliakalnius, jų aikšteles akys nejučia nukrypsta į kurmiarausius, tikintis ten pamatyti kokį nors išraustą senovinį radinį, pavyzdžiui, keramikos šukę“. Dovilo nuomone, „Panevėžys istoriškai nėra senas miestas, tačiau dar tikrai nustebins archeologiniais dalykais“.

2021 m. lapkritį Lietuvos archeologijos draugija informatyviausios metų archeologinių tyrinėjimų ataskaitos autoriumi paskelbė Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnįjį muziejininką, archeologą Dovilą Petrulį. Ataskaitos autoriui 2021 m. lapkričio 26–27 d. Joniškyje vykusios tarptautinės mokslinės konferencijos „Naujausi archeologiniai tyrinėjimai“ metu įteiktas apdovanojimas – pasaginės segės ženklas ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos padėkos raštas.


Nuotraukoje Dovilas Petrulis. Nuotrauka iš asmeninio D. Petrulio archyvo.


Literatūra ir šaltiniai

  1. Petrulis, Dovilas. 52 Sekundės su kultūra. Dovilas Petrulis : [pokalbis] / [ kalbėjosi] Inga Kontrimavičiūtė. Iliustr. // Sekundė. 2021, birž. 25, p. 8–9.
  2. Vyresnysis muziejininkas, archeologas Dovilas Petrulis apdovanotas už geriausią metų archeologinių tyrinėjimų ataskaitą. Prieiga internete: http://www.paneveziomuziejus.lt/lt/straipsniai-naujienos/vyresnysis-muziejininkas-archeologas-dovilas-petrulis-apdovanotas-uz-geriausia-metu-archeologiniu-ty