Alina Ranceva

Alina Ranceva

Panevėžietė sportininkė triatlonininkė, 2010–2022 m. dirbo Panevėžio sporto centre triatlono trenere, 2015–2022 m. Panevėžio lopšelyje-darželyje „Pasaka“ judesio korekcijos specialistė, ji taip pat yra Panevėžio triatlono klubo „TRI-Fun“ vadovė, vaikų plaukimo trenerė.

Vidmanto Urbono pavyzdys. 1995 m. geležiniu žmogumi vadinamas triatlonininkas Vidmantas Urbonas sparčiai kopė į pasaulio ultratriatlono elito viršūnę. Panevėžyje pirmą kartą vyko tarptautinės dvigubo ultratriatlono varžybos. Atletų kovas stebėjusi dvylikametė Alina taip susižavėjo šia sporto šaka, kad draugei parodžius skelbimą laikraštyje apie Vidmanto Urbono buriamą vaikų triatlono grupę užsirašė į treniruotes. Pirmasis Alinos treneris prisiminė, kad „Alina nebuvo panaši į galinčią sportuoti mergaitę. Nei ji mokėjo plaukti, nei važiuoti dviračiu. Viskas nuo nulio.“ <…> „Viską ji pasiekė darbu, noru, užsispyrimu“. Po keliolikos metų ji pati tapo didžiulės ištvermės, valios, pastangų reikalaujančių varžybų dalyve.

Karjeros pradžia. „Pamenu, bėgdavome nuo maniežo iki Dembavos gyvenvietės ir atgal. Grįžtant akys aptemdavo. Artėjant prie ligoninės, melsdavau, kad pėsčiųjų perėjoje degtų raudona ir trumpam galėčiau atsikvėpti“, – prisimena Alina. Karjeros pradžioje treneris didelių vilčių ir dėmesio jai neskyrė, tas dar labiau pastūmėjo į priekį.

Taisyklė – dirbti ir dirbti. „Norint tapti geru triatloninku reikia laikytis pagrindinių taisyklių, kaip ir kiekvienoje sporto šakoje: turėti dienotvarkę, laikytis vadinamojo sportininko rėžimo ir dirbti, dirbti, dirbti. Nepasiseka vieną kartą – nusišluostyti ašaras ir vėl kibti į darbus. Manau, kad reikia turėti kovotojo charakterį ir nepasiduoti, nenuleisti rankų“, – sako sportininkė. Pasak triatlonininkės, sportas garantuoja gerą savijautą, organizmas stipresnis, rečiau užklumpa ligos.

Pirmoji lietuvė moteris, įveikusi penkiagubą ultratriatloną. Be gausybės pergalių ir pasiekimų Lietuvoje ir pasaulyje 2024 m. Prancūzijoje, Kolmaro mieste surengtame penkiagubo ultratriatlono čempionate Alina Ranceva trasą įveikė per 98 val. ir 38 min.: nuplaukė 19 kilometrų, dviračiu numynė 900 kilometrų, nubėgo 211 kilometrų. Šiam nuotoliui įveikti buvo skirtas 148 valandų limitas. Alina Ranceva trasą įveikė ketvirta, už nugaros palikusi aštuonias varžoves. Bendroje įskaitoje iš 46-ių dalyvių panevėžietė finišavo 11. „Kai prarasdavau viltį, pasiskaitydavau komentarus, palaikymo žinutes. Sau sakydavau – žingsnis po žingsnio ir finišą pasieksi. Ir pasiekiau. Taigi, be jūsų nebūtų ir manęs…“ <…> „Pernai įveikiau trigubą ultratriatloną, šįmet penkiagubą, neatmetu, kad bus ir dešimtgubas. Kai jaučiu, kad palaiko, mane skatina, suprantu, jog esu teisingame kelyje, kad kitiems tai rūpi, kad žmonėms gera, jie nori manimi tikėti ir mane palaikyti.“ Pasiekusi finišą sportininkė teigė, kad šis ultratriatlonas – ne apie fizinį pasirengimą, o apie žmogaus psichologiją. Sportininkė viliasi, kad jos sėkmingi pasirodymai varžybose įkvėps jaunus žmones siekti ambicingų tikslų. „Galbūt jaunimui tapsiu pavyzdžiu, gal ateis daugiau vaikučių į mano vedamas treniruotes. Tokiu atveju mano laimėjimai įgytų kur kas didesnę prasmę.“


Nuotraukoje Alina Ranceva. Prieiga internete: https://sekunde.lt/content/uploads/2019/09/Alina-Ranceva-1-e1567839373584.jpg


Literatūra ir šaltiniai

  1. Jocius, Linas. Iki įkvepiančio finišo – ilgi treniruočių metai. Iliustr. // Panevėžio balsas. 2015, rugs. 7/13, p. 18–19.
  2. Kontrimavičiūtė, Inga. Ištvermės karalienę sutiko su vainiku ir vėliavomis. Iliustr. // Sekundė. 2024, liep. 3, p. 2, 4.
  3. Padleckaitė Alina, Ranceva // Lietuvos sporto enciklopedija. Vilnius : Lietuvos sporto informacijos centras, 2013, [t.] 2, p. 286.
  4. Panevėžietė triatlonininkė A. Ranceva: „Viena didžiausių mano svajonių jau išsipildė“. Iliustr. JP.lt [interaktyvus]. 2019, rugs. 5 [žiūrėta 2024, rugs. 27]. Prieiga internete: https://jp.lt/paneveziete-triatlonininke-a-ranceva-viena-didziausiu-mano-svajoniu-jau-issipilde/
  5. Ranceva, Alina. Alina Ranceva: „Svajonę pasiekiau sunkiu darbu ir užsispyrimu“ : [pokalbis] / [kalbėjosi] Aigustė Tavoraitė. Iliustr. // Lietuvos sveikata. 2015, rugs. 17–23, priedas „Sveika šeima“, p. 1, 8.