Panevėžio miesto žydų bendruomenės iniciatyva nuo 2012 m. Panevėžyje organizuojamos moksleivių piešinių ir plakatų parodos. Jos skiriamos Europos žydų kultūros paveldo dienoms ar Tarptautinei Holokausto aukų atminimo dienai paminėti.
Pirmosios parodos metu Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman sakė: „Tokio pobūdžio paroda pirmą kartą pristatyta Panevėžyje. Tai tolerancijos pamoka kitų tautybių žmonėms. Maža pavadinti tai paroda – tai stipri pamoka, siekiant parodyti visuomenei, kaip gyventi taikoje, be karo…“
Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas 2016 m. atidarydamas parodą kalbėjo: „Paroda kalba mums apie vieną šiurpiausių praeito amžiaus tragedijų, skaudžiai kirtusią žydų tautai, kartu palietusią ir aplinkinius, bandžiusius gelbėti nuo beprasmio žmonių naikinimo. Kartu šie darbai atskleidžia kiekvieno Jūsų požiūrį ir santykį į Holokausto istoriją ir tragediją. Tai reiškia, kad Jums ne tas pats. Tai reiškia, kad Jums rūpi, kad Jūs nepateisinate, kad Jūs smerkiate ir todėl niekuomet to nepakartosite. Nuoširdžiai tuo džiaugiuosi. Dėkoju mokytojams ir tėveliams – Jūsų dėka šie jauni žmonės auga tokie. Jūsų skiepijamų vertybių dėka galime būti ramūs – šie vaikai padarys viską, kad tokie kraupūs istorijos epizodai nebepasikartotų. Džiaugiuosi pilietine Jūsų branda ir dėkoju už parodą.“
Kaskart parodų dalyviai pagerbiami miesto vadovų padėkos raštais.
Gennady Kofman pabrėžia, kad LR Vyriausybė, Kultūros ministerija ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Kultūros paveldo departamentas didelį dėmesį skiria Holokausto temai. Labai malonu, kad Panevėžio miesto savivaldybės administracija suteikė galimybę jų patalpose eksponuoti parodą, kad kuo daugiau žmonių sužinotų Holokausto istoriją, susipažintų su žydų tradicijomis ir tai leistų jiems susikurti teisingą nuomonę apie žydus. O viena šių parodų iniciatorių, istorijos mokytoja Genutė Žilytė pažymi, jog sudominti Holokausto istorija Panevėžio Rožyno progimnazijos mokiniai susibūrė į Tolerancijos ugdymo centrą, kuris aktyviai vykdo savo veiklą. Jaunoji karta skatinama domėtis žydų tradicijomis, papročiais, jų religijos įdomybėmis. Taip pat siekiama, kad jaunimas žinotų apie tragišką žydų likimą, kurio Lietuvoje gyvenusiems žydams nepavyko išvengti.
Kiekvienais metais moksleivių piešinių kolekciją papildo nauji darbai. Šią kolekciją sudaro jau 50 piešinių. Per visus gyvavimo metus kolekcija buvo eksponuojama Panevėžio miesto savivaldybės patalpose ir kituose Lietuvos miestuose bei JAV ambasadoje Vilniuje. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, bendradarbiaudama su Panevėžio miesto žydų bendruomene, džiaugiasi galėdama pristatyti šios piešinių kolekcijos virtualią parodą.
Parodos turinys
Iliustracijoje – Panevėžio Rožyno progimnazijos moksleivės Austėjos Malinaukaitės piešinys. 2017 m.
Kviečiame apsilankyti!
Virtualią parodą parengė
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka