Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Pasvalys

Rugsėjo 16 d. Vilniaus universiteto biblioteka Pasvalio krašto muziejuje pristatys rankraščių ir senųjų spaudinių parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Pasvalys“. Renginio metu bus parodyti Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Pasvalio miesto ir krašto praeitimi. Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Pasvalys“ veiks nuo 12 iki 15 val.

Šis Pasvaliui skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos nuo 2015 metų tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvos ir jos kultūros istorijai, pristatymas. 

Ankstyviausi parodoje eksponuojami rankraščiai – XVI a. pirmosios pusės namų ir sklypų Pasvalio mieste dovanojimo ir pardavimo raštai. Tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus menančių rankraščių – ir XVII a. vidurio Pasvalio dvaro inventorius. Paminėtini dokumentai, susiję su Pasvalio krašto bažnyčiomis ir vienuolynais. Tai rankraštinė XIX a. pradžios senosios regulos karmelitų vienuolynų Vilniaus vyskupijoje vizitacijos knyga, kurioje pateikiamas Pumpėnų vienuolyno aprašymas, ir XIX a. vidurio Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios kronika.

Bus eksponuojami ir žymių Pasvalio krašto žmonių autografų pavyzdžiai – iš Medinių kaimo kilusių brolių Petro ir Jono Vileišių rankraščiai, Pasvalyje gimusio gydytojo Petro Avižonio laiškas ir publicistinis straipsnis, Joniškėlyje gyvenusios rašytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės pjesės „Parduotoji laimė“, sukurtos kartu su Žemaite, rankraštis, Pasvalio krašte aktyviai veikusio knygnešio Jurgio Bielinio laiškas, Pasvalio viešajai valstybinei bibliotekai vadovavusio rašytojo Mariaus Katiliškio pirmojo eilėraščių rinkinio rankraštis ir iš Gripkelių kaimo kilusio keliautojo Antano Poškos laiškas iš Indijos bei fotografija su autorine dedikacija.

Parodoje bus rodomas rankraštis, įtraukas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Tai – XIX a. pradžios Simono Daukanto verstų pasakėčių autografas. Programos „Pasaulio atmintis“ tikslas – paskleisti žinią apie ypatingas valstybiniuose ir privačiuose archyvuose, muziejuose ir bibliotekose saugomas unikalių dokumentų kolekcijas.

Taip pat bus eksponuojami spaudiniai iš pirmųjų Vilniaus universiteto bibliotekos mecenatų (Jurgio Albinijaus, Žygimanto Augusto, Valerijono Protasevičiaus) kolekcijų. Knygos meno atžvilgiu įdomūs spaudiniai – vienintelė žinoma Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma ypatingai puošniu įrišimu išsiskirianti XVI–XVII a. Vilniuje dirbusio knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga ir 2018 m. palangiškio dailininko, poeto Vytauto Kuso sukurta knyga, oficialiai pripažinta pačia mažiausia lietuviška knyga pasaulyje ir įrašyta į Lietuvos rekordų knygą. Atvykusieji į parodą turės galimybę pamatyti Motiejaus Valančiaus, Maironio, Vinco Kudirkos, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitų žymių lietuvių kultūros, meno ir visuomenės veikėjų rankraščius.

Vilniaus universiteto biblioteka – seniausia Lietuvos valstybinės reikšmės akademinė biblioteka, kurioje saugoma daugiau nei penkių milijonų dokumentų kolekcija. Bibliotekos sukauptas turtingas kultūros paveldas yra neatsiejami nuo Lietuvos kultūros ir mokslo istorijos raidos.

Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Pasvalys“ veiks Pasvalio krašto muziejuje (P. Avižonio g. 6) rugsėjo 16 d. nuo 12 iki 15 val.

Parodos atidarymo renginio pradžia – 12 val.

Renginys nemokamas

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Pasvalio krašto muziejaus informacija