Panevėžiečiai alpinistai Panevėžio viršukalnėje Tian Šanio kalnuose. Nuotrauka iš: https://www.youtube.com/watch?v=OCgst5GRMzw

Panevėžys per amžius

2018 metais Panevėžio alpinistų klubo nariai, vadovaujami Sauliaus Jurevičiaus, Valstybės atkūrimo šimtmečio sukakties proga Panevėžiui padovanojo originalią dovaną – Tian Šanio kalnuose užkopė į 4,516 km aukštį ir surastą bevardę viršukalnę pavadino Panevėžio vardu. Ekspedicijoje Kirgizijos kalnuose dalyvavo net 10 panevėžiečių. Tačiau tai toli gražu ne vienintelis Panevėžio vardu pavadintas objektas. Mūsų miesto pavadinimas išgarsintas plačiai – nuo maisto pramonės gaminių iki kosminių kūnų.

Didžiausias tarpukario Lietuvos prekybinis laivas buvo „Panevėžys“. Jį 1938 metais Norvegijoje įsigijo Lietuvos laivynas. 1939 metais laivas, su druskos kroviniu plaukdamas iš Leningrado į Švediją, Suomijos įlankoje pateko į audrą ir, atsitrenkęs į uolą, nuskendo.

Sovietmečiu Lietuvos žvejybinis laivynas taip pat turėjo laivą „Panevėžys“. Tai buvo žvejybinis refrižeratorius, plaukiojęs Baltijos ir Šiaurės jūrų vandenimis.

Panevėžio vardą turi ir Žuvų žvaigždyne skriejantis asteroidas. Jį Lietuvos astronomai aptiko 2006 metų rugsėjo 23 dieną Molėtų observatorijoje. Panevėžio vardu jis pavadintas 2010-aisiais. Asteroido orbitinio apsisukimo periodas – 4 metai ir 51 diena.

Izraelyje veikia Panevėžio vardu pavadinta judaizmo dvasinė seminarija – ješiva. Įkurta 1919 metais Panevėžyje, 1944 metais perkelta į Bnei Braką, žinoma kaip viena žymiausių litvakų ješivų Izraelyje ir viena didžiausių ješivų pasaulyje.

Mūsų miesto vardu pavadintos gatvės Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Marijampolėje, Rokiškyje, Kupiškyje, Pasvalyje, Kretingoje, Anykščiuose, kituose miestuose, miesteliuose bei kaimuose. Interneto svetainėje Maps.lt pateiktame Lietuvos žemėlapyje galima rasti net 26 Panevėžio vardu pavadintas įvairių Lietuvos vietovių gatves.

Panevėžio vardu vadintos ir sporto komandos. Šiuo metu – tai mūsų miesto futbolo klubas – FK „Panevėžys“.

Be Panevėžio pavadinimo neapsieita ir maisto pramonėje. Pradėtas gaminti dar sovietmečiu, tačiau nepraradęs populiarumo iki šiol, mūsų miestą garsina rūkytas mėsos gaminys – „Panevėžio filė“, o buvusį Panevėžio cukraus fabriką primena „Panevėžio cukrus“.

Nuotraukoje – panevėžiečiai alpinistai Panevėžio viršukalnėje Tian Šanio kalnuose. Prieiga internete: https://www.youtube.com/watch?v=OCgst5GRMzw