Lietuvos istorijos institutas 2024 metais parengė ir išleido šalies švietimo istorijai reikšmingą archyvinio šaltinio publikaciją – Pranciškaus Ksavero Mykolo Bohušo Vilniaus švietimo apygardos mokyklų 1803 metų generalinės vizitacijos raportą. Tai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės veikėjo, pedagogo, jėzuitų dvasininko, prelato P. K. M. Bohušo Vilniaus imperatoriškajam universitetui parengtas raportas apie jo 1803 metais atliktus Vilniaus švietimo apygardai priklausiusių mokyklų patikrinimus. Publikuojamo šaltinio tekstas instituto darbuotojų papildytas dalykiniais komentarais, pateikta raporto rankraščio analizė, jo saugojimo ir mėginimų jį paskelbti istorija.
Leidinys teikia įdomios ir vertingos informacijos apie to laikotarpio mokymo programas, mokytojų pasirengimą, naudotus vadovėlius, mokymo ir auklėjimo būdus, materialinę mokinių ir mokytojų padėtį. O panevėžiečius turėtų sudominti P. K. M. Bohušo pateiktas Panevėžio pijorų mokyklos aprašymas, kurį galite skaityti čia.
Knygoje taip pat rasite informacijos ir apie šioje mokykloje dirbusius mokytojus: mokyklos prefektą, iškalbos, poezijos, moralės mokslų, logikos ir geografijos mokytoją Ambrozijų Songailą, Pijų Jankevičių, dėsčiusį gramatiką, moralės mokslus, lotynų kalbą, aritmetiką ir geografiją bei Mykolą Markavičių – matematikos, fizikos, gamtos mokslų, prancūzų kalbos ir piešimo mokytoją.
Kviečiame domėtis.
Nuotraukoje – knygos viršelis: Bogušas, Ksaveras Pranciškus. Vilniaus švietimo apygardos mokyklų 1803 metų generalinės vizitacijos raportas. Vilnius, 2024. 528 p.
Informaciją parengė
Loreta Dundulienė
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyrius