Virtuali paroda

Amžininkų atsiminimai apie Panevėžį

Nuo XIX a. vidurio iki šių dienų

Antanas Survila: „To pamiršti neįmanoma“

Antanas Survila

Antanas Survila (g. 1956) – miškų ūkio inžinierius, Panevėžio miesto politinis veikėjas.

Nuo 1975 m. – Panevėžio miesto Apželdinimo tresto darbuotojas. 2000–2003 m. – Panevėžio miesto savivaldybės tarybos narys.

 

A. Survilos atsiminimų fragmentai apie gynybos organizavimą Panevėžio mieste 1991-ųjų sausio 13-ąją bei išmontuoto Vladimiro Lenino paminklo paslėpimą.

Į mano atmintį tos sunkios bet labai svarbios dienos įsirėžė ryškiomis spalvomis, to pamiršti neįmanoma. Ypač mane iki šiol jaudina mūsų žmonių solidarumas, politinis sąmoningumas, vienijęs prieš grėsusią okupantų savivalę. […]

Mieste sausio 13-osios naktis buvo baisi. Susirinkę aktyviausi panevėžiečiai, nepriklausomybės sąjūdžio dalyviai, svarstė apsigynimo galimybes bei būdus, kaip išsaugoti ryšį su pasauliu, informuoti apie okupantų savivalę ir vykstantį vieningą pasipriešinimą.

Barikados Panevėžyje 1991 m.Prie centrinio miesto pašto jau būriavosi žmonės, moterys giedojo giesmes, buvo deginamos žvakutės, laužai. Žmonių nuotaika buvo prislėgta ir gedulinga. Nereikėjo nė vieno žmogaus raginti ar prašyti, visi vieni kitus supratome iš pusės žodžio, žvilgsnio. Vairuotojai nakčiai užtvaroms rikiavo sunkvežimius, pilnus žvyro, o Kniaudiškių mikrorajoną statę statybininkai nuo kranų atkabinę po septynias tonas sveriančius blokus „paskolino“ barikadoms. […]

Panevėžio Laisvės aikštėje ilgus metus stovėjęs Leninas jau buvo išmontuotas ir paslėptas vienos miesto komunalinės įmonės sandėlyje. Pasak A. Survilos, iš trijų dalių susidedančią skulptūrą jam buvo pavesta paslėpti. Vyrai nusprendė, kad pakaks išvežti iš teritorijos tik Lenino galvą, kuri buvo įkelta į sunkvežimį, uždengta brezentu ir pro atsarginius vartus aplinkiniais keliais nugabenta į apželdinimo įmonės teritoriją. Palaidoję skulptūros galvą vyrai norėjo apie tai raportuoti savivaldybės aukštam valdininkui, tačiau šis, vos išgirdęs apie tai, skėsčiodamas rankomis nuėjo, nepanoręs išgirsti „paslapties“.


Kerulytė, Gintarė. Sausio įvykiai – pilietiškumo startas. Iliustr. // Panevėžio balsas, 2007, saus. 13, p. 6.

Nuotraukose:
1. Antanas Survila. Iš: http://www.vrk.lt/statiniai/puslapiai/n/rinkimai/20001008/kandvl.htm-154431.htm
2. 1991 sausio 13-oji Panevėžyje Respublikos gatvėje. Fotografas Leonas Grubinskas. Iš: Sąjūdis Panevėžyje. Panevėžys, 2008, p. 54.