Algimantas Aleksandravičius. Fotogr. Stasys Povilaitis

Virtuali paroda

Šviesos pakylėtas

Stasio Povilaičio fotografijų paroda, skirta fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus 60-čiui paminėti

2020 m. spalio 29 d. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje atidaryta Stasio Povilaičio autorinių fotografijų paroda „Šviesos pakylėtas“, skirta Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus 60-ies metų jubiliejui.

Abu fotomenininkus – Stasį Povilaitį ir Algimantą Aleksandravičių – sieja jau trisdešimtį metų trunkanti draugystė, tad ir savo parodoje autorius eksponuoja apie 30 fotografijų, kuriose užfiksuotos įvairios jo gero bičiulio būsenos, gyvenimo ir kūrybos akimirkos.

Šioje parodoje pasijunti tarsi laiko mašinoje, akimirksniu perkeliančioje į 1993-uosius, kur bravūriškai šypsosi trys fotomuškietininkai: Algimantas Aleksandravičius, Stasys Povilaitis ir Saulius Saladūnas (tuomet susibūrę į grupę APS), o paskui vėl nubloškiančioje į 2020-uosius, kuriais sukurta beveik trečdalis parodoje eksponuojamų fotografijos grando portretų.

„Čia mūsų gyvenimas. Gražių akimirkų turėjome su Algimantu. Fotografija kaip vynas. Kuo labiau sensta, tuo labiau gerėja“, – sako parodos autorius S. Povilaitis.

S. Povilaitis į savo bičiulį pažvelgė įvairiais rakursais: realistiškai ir siurrealistiškai, romantiškai ir su humoru. Sukūrė šmaikščius portretus, kuriuos pavadino psichooptiniais. Įdomu, kad vienoje fotografijoje Algimanto neatpažįsta net jo draugai.

A. Aleksandravičiaus portreto visumą S. Povilaitis parodoje dėlioja iš  portretuojamojo veido, kūno kalbos, santykio su draugais, buvimo ypatingose vietose (Besparnio sodyboje Skaistakalnio parke, Stasio Eidrigevičiaus fotosesijoje Lepšių kaime, Nidoje – fotografų Mekoje).

Parodos pavadinimas primena, kad šviesos dramaturgija A. Aleksandravičiaus fotografijoje ypatingai stipri. Tai pirmiausia galioja portretams, kuriuose, pasak menotyrininko Virginijaus Kinčinaičio, fotomenininkas nuspėja, kas gali būti svarbiausia fotografuojamame personaže kaip įtaigi fotografija, kaip žmogiškos prigimties studija ir kaip tos asmenybės atšvaitas.

Stasys Povilaitis nuo 1989 metų yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. 2005 metais jam buvo suteiktas meno kūrėjo statusas. Yra surengęs 15 personalinių parodų įvairiuose Lietuvos miestuose ir Varšuvoje (Lenkija). Išleido fotografijų albumus: „Fotografijos“ (Vilnius, 2002), „Aberacijos“ (Panevėžys, 2010). Darbai spausdinami Lietuvos fotomenininkų sąjungos metraštyje „Lietuvos fotografija: vakar ir šiandien“, fotoalbume „Lietuvos spaudos fotografija“. Pelnė apie 15 apdovanojimų, iš jų svarbesni: 2018 m. konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“, temos „Gamta ir jos apsauga“ nugalėtojas; 2015 m. Panevėžio tarptautinė fotografijos bienalė „Žmogus ir miestas“, II vieta 2012 m.; Baltijos šalių geriausias gyvūnų fotografas; 2008 m. konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“, temos „Pramogos“ nugalėtojas.

Kviečiame aplankyti virtualią parodą „Šviesos pakylėtas“.

Nuotraukoje – Algimantas Aleksandravičius. Fotogr. Stasys Povilaitis

Projektas „Maža žemėlapyje, didi pasaulyje 2“, kurį remia Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio miesto savivaldybė.

 

 

 

 


Virtualią parodą parengė
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Kultūrinių renginių ir leidybos skyrius
Tel. (8 45) 50 20 39

Internete publikavo
Aušra Veličkienė
Krašto kultūros paveldo sklaidos skyrius