Skulptūra „Pramonė“, vaizduojanti pramonę, pastatyta 1979 m. skverelyje prie „Garso“ kino teatro. Ją sukūrė žinomas Lietuvos skulptorius Bronius Vyšniauskas (1923–2015). Sovietmetyje Valstybinio televizijos ir radijo komiteto paskelbtame konkurse „Darbo našumas – 70“ geriausiai pasirodė Panevėžio pramonės įmonių komanda. Gautą 4 000 rublių premiją panevėžiečiai paskyrė miestui. Už šias lėšas buvo nuspręsta pastatyti skulptūrą, simbolizuojančią pramonę.
Jai pavaizduoti Bronius Vyšniauskas sukūrė mergaitės skulptūrą su krumpliaračiu rankoje. Atgimimo metais buvo pasiūlymų ją iškelti į Pušaloto gatvės žiedo tipo sankryžą, kad savo ištiesta ranka parodytų kelią, kur yra Panevėžio pramonės rajonas. Būta ir kitų pasišaipymų, net ir spaudoje.
1995 m. šią skulptūrą buvo planuojama nugriauti ir jos vietoje pastatyti paminklinį koplytstulpį generolui Jonui Variakojui. Kilus triukšmui, šios idėjos sumanytojams savanoriškos krašto apsaugos kariškiams Reklamos ir dizaino taryba pasiūlė paieškoti kitos vietos.
Tuomet koplytstulpis buvo pastatytas šalia prie jų buvusio štabo, nupjovus čia augusį medį. Vėliau iš šios vietos koplytstulpis buvo iškeltas. Nuo to laiko lyg ir buvo ramu. Nesnaudė tik metalo vagys, nugvelbę nuo „Pramonės“ skulptūros krumpliaratį. Be jo šiandien skulptūra yra nebe tokia pati ir pramonės ji jau nesimbolizuoja.
Nuotraukos:
1. Dekoratyvinė skulptūra „Pramonė” šiandien.
2. Skulptūra „Pramonė”. Iš albumo „Skulptūra 1975–1990“ (Vilnius, 1997).
Leonas Kaziukonis
Aukštaitijos internetinės naujienų agentūros (AINA) projekto „Panevėžio istorijos puslapiai“ straipsnis.
Projekto rėmėjas – Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas