1965 m. rugsėjo 1 d. Panevėžyje vietoje bendro lavinimo mokyklos-internato duris atvėrė internatinė sporto mokykla, kurioje mokėsi ir sportavo geriausi Lietuvos sportininkai.
Panevėžio miesto darbo žmonių deputatų tarybos vykdomojo komiteto 1960 m. rugpjūčio 8 d. sprendimu Nr. 369 buvo leista 4-osios vidurinės mokyklos patalpose (Liepų alėja 2) organizuoti mokyklą-internatą su sustiprintu chemijos dėstymu. 4-oji vidurinė mokykla nuo 1960 m. rugsėjo 1 d. buvo reorganizuota, mokiniai perkelti mokytis į 6-ąją vidurinę bei kitas miesto mokyklas.
Užbaigus Sporto rūmų statybą, imta kalbėti apie geresnį sporto veiklos vystymą bei moksleivių fizinį paruošimą. 1965 m. rugpjūčio 31 d. Panevėžio mokykla-internatas buvo perorganizuota į sportinės krypties mokyklą-internatą, pavadintą Panevėžio sporto mokykla-internatu. Tokio tipo mokykla buvo vienintelė visoje respublikoje ir sėkmingai veikė iki 1990 m.
1965 m. rugsėjo 1 d. mokykloje darbą pradėjo naujai paskirtas direktorius Vladas Trachimas. Remiantis Panevėžio mokyklos-internato pedagogų tarybos posėdžių protokolų knygos duomenimis, 1965–1966 mokslo metais mokykloje dirbo 32 pedagogai, mokėsi 412 mokinių iš visos Lietuvos. I–IX klasėse buvo sustiprintas fizinis lavinimas, X–XI klasėse liko sustiprintas chemijos dėstymas ir gamybinis mokymas.
Mokykloje veikė keturi skyriai – lengvosios atletikos, futbolo, plaukymo ir sportinės gimnastikos. I–IV klasių moksleiviai buvo mokomi plaukimo. Jiems įrengtas kilnojamasis vandens baseinas, vyresnieji naudojosi Sporto rūmų baze. V–VI klasių moksleiviai buvo paskirstyti į gimnastikos ir futbolo, VII–VIII klasių moksleiviai – į gimnastikos, lengvosios atletikos, futbolo, IX–XI klasių moksleiviai – į lengvosios atletikos skyrius.
Pirmaisiais darbo metais pedagogams ir mokiniams buvo nelengva. Nors mokykla ir turėjo 450 vietų bendrabutį, mokyklos pastate buvo įrengta 13 klasių-kambarių ir 3 kabinetai, tačiau nebuvo paties svarbiausio – sporto salės. Trūko inventoriaus, sportinės aprangos. Tik 1968 m. buvo pastatytas priestatas su sporto salėmis, 1972 m. – rekonstruotas stadionas, 1975 m. – pastatytas pripučiamas lengvosios atletikos maniežas, tačiau mokykla vis dar neturėjo tinkamos sportinės bazės. Sportininkams teko treniruotis kitų miesto sportinių kolektyvų patalpose, mokyklų sporto salėse.
Laikui bėgant, Panevėžio sporto mokykla-internatas išaugo ir sporto šakų apimtimi. Prie jau veikiančių skyrių prisidėjo dar 4 nauji skyriai – dviračių sporto, šuolių į vandenį, krepšinio ir dziudo imtynių. Plėtėsi mokyklos sporto bazė.
Per 25 savo gyvavimo metus Panevėžio sporto mokykla-internatas suvaidino svarbų vaidmenį Panevėžio ir Lietuvos sportiniame gyvenime, ypač rengiant olimpiečius. Mokyklos vardą pasaulyje garsino žymūs sportininkai – V. Augustinavičiūtė-Bardauskienė, R. Valiulis, N. Bluškytė-Medvedeva, L. Zilporytė, A. Kornikas, A. Narbekovas, V. Alekna, D. Žiliūtė, E. Pučinskaitė, R. Rumšas, Š. Marčiulionis, A. Sabonis ir kt.
Nuotraukos:
1. Treneris J. Martinkus su savo auklėtiniais abiturientais A. Venckumi, V. Petrausku, V. Vaišniu. 1981–1982 m. m. Iš Panevėžio sporto mokyklos-internato metraščio.
2. Siūlymas Panevėžio mokyklą-internatą perorganizuoti į sporto mokyklą-internatą. 1965 m. rugpjūčio 14 d. Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialas. F. 14, ap. 1, b. 446, l. 16.
3. Potvarkis dėl vaikų priėmimo į Panevėžio sporto mokyklą-internatą komisijos sudarymo. 1965 m. lapkričio 17 d. Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialas. F. 14, ap. 1, b. 430, l. 105.
4. Susirašinėjimas su LTSR Ministrų Taryba organizaciniais klausimais. 1966 m. gruodžio 9 d. Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialas. F. 14, ap. 1, b. 497, l. 152.
5. Susirašinėjimas dėl pripučiamo angaro statybų Panevėžio sporto mokyklai-internatui. 1973 m. liepos 2 d. Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialas. F. 14, ap. 1, b. 960, l. 111.
6. Lengvosios atletikos varžybų nugalėtojai. 1968–1969 m. m. Iš Panevėžio sporto mokyklos-internato metraščio.
7. TSRS sporto mokyklų-internatų varžybos Panevėžyje. Nugalėtojus sveikina Panevėžio liaudies švietimo skyriaus vedėjas S. Saladžinskas. 1979 m. gegužės 18–20 d. Iš Panevėžio sporto mokyklos-internato metraščio.
8. Sporto mokyklos-internato komanda laimėjo Lietuvos radijo ir televizijos respublikinio komiteto konkurso „Drąsūs, stiprūs, vikrūs“ prizą. 1974–1975 m. m. Iš Panevėžio sporto mokyklos-internato metraščio.
Agnė Tučkienė
Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo vyriausioji specialistė
Aukštaitijos internetinės naujienų agentūros (AINA) rubrikos „Archyvų dokumentai byloja“ straipsnis