Šis paminklas pastatytas sovietmetyje prie Vilniaus–Velžio kelio sankryžos. Skulptūra vaizduoja moterį, aukštyn pakeltose rankose laikančią laisvės vėliavą. Paminklo autorius – skulptorius Antanas Dimžlys (1920–2010), architektas Tautvydas Miknevičius.
2006 m. išleistoje prisiminimų knygelėje „Kelionė į skulptūros pasaulį“ Antanas Dimžlys rašė, kad skulptūra „Laisvės daina“ Panevėžyje buvo pastatyta neiškart, tiktai 1974 m. liepos mėnesį, ir visiškai kitoje vietoje, negu buvo planuota.
Plačiau šio paminklo pastatymo aplinkybių skulptorius neaptarė. Esama žinių, kad A. Dimžlys kompozicijos „Laisvės daina“ eskizą baigė kurti 1967 m. ir šį kūrinį planavo pastatyti Jonavoje.
Taip būtų gal ir atsitikę, jei šia skulptūra nebūtų susidomėję Panevėžio miesto vadovai. Aplankę skulptorių jo dirbtuvėse, naujausią A. Dimžlio kūrinį pasiūlė pastatyti Panevėžyje, Skaistakalnio parke.
Iš Pasvalio krašto kilęs Antanas Dimžlys tarpukaryje mokėsi Panevėžio berniukų gimnazijoje. Jį su Panevėžiu siejo artimi ryšiai. Nusprendusi Panevėžyje pastatyti daugiau skulptūrų, miesto valdžia pirmiausia kreipėsi į jį.
Kodėl skulptūra „Laisvės daina“ nebuvo pastatyta Skaistakalnio parke, nepatyrinėjus archyvinių dokumentų pasakyti šiandien sunku. Iš spaudos tik žinoma, kad 1970 m. Respublikinė monumentaliosios-dekoratyvinės skulptūros meno taryba šį projektą svarstė.
Jam nepritarus, skulptūrą nuspręsta statyti prie tuomet buvusio pagrindinio įvažiavimo į miestą ir ją paskirti Panevėžio išvadavimo iš fašistinių okupantų 30-osioms metinėms. Apie tai byloja užrašas ir ant paminklo pjedestalo.
Menotyrininkų vertinimu Antano Dimžlio skulptūra „Laisvės daina“ yra viena iš ryškiausių jo monumentalistikos darbų. Ji žavi puikiai įkūnyta humanizmo ir taurumo idėja. Paminklas įrašytas į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.
Leonas Kaziukonis
Aukštaitijos internetinės naujienų agentūros (AINA) projekto „Panevėžio istorijos puslapiai“ straipsnis.
Projekto rėmėjas – Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas