Respublikos laikais svarbia informavimo priemone tapo radijas. Radijo laidose buvo skaitomi pranešimai, orų prognozės, transliuojama muzika. Lietuvos radijo įkūrimo data laikoma 1926 m. birželio 12 d. Tada radijo laida pirmąkart transliuota iš Kauno.
Greitai radijas populiarėjo tarp gyventojų. Aišku buvo ir kritikų. Iš miestelių pasirodydavo straipsniai spaudoje, kad per radiją transliuojamos įvairios filosofų kalbos yra per sudėtingos paprastam ūkininkui. 1926 m. Lietuvos gyventojai turėjo 323 radijo imtuvus. Radijo aparatai sparčiai populiarėjo.
1928 m. panevėžiečiai patys pirmą kartą dalyvavo Lietuvos radijo laidoje. Į Kauną vyko garsūs Panevėžio žmonės. 1928 m. liepos 1 d. radijo laidoje dalyvavo žinomas rašytojas, pedagogas Panevėžio valstybinės gimnazijos direktorius Julijonas Lindė-Dobilas. Jo vadovaujamas moksleivių sambūris „Meno kuopa“ buvo garsus visoje Lietuvoje, išugdęs daug garsių literatų. Radijo laidoje J. Lindė-Dobilas kalbėjo apie literatūrą. Jam tikrai buvo kuo pasigirti.
Kitas garsus panevėžietis gamtininkas, pedagogas Jurgis Elisonas taip pat dalyvavo pirmojoje radijo laidoje ir kalbėjo gamtos tema. Panevėžys garsėjo savo muzikine veikla. Ypač miestą garsino įvairios kultūrinės draugijos ir chorai. Garsiausias Panevėžyje chorų organizatorius Mykolas Karka radijo laidoje dalyvavo kartu su savo choru, Kubilius – kaip solo dainininkas. Pirmasis panevėžiečių pasirodymas Lietuvos radijuje tikrai nenuvylė ir klausytojams paliko gerą įspūdį.
Nuotraukos:
1. M. Karka su jo vadovaujamu choru. XX a. 4 deš.
2. M. Karkos vadovaujamas choras. 1919 m.
3. J. Lindė-Dobilas, dalyvavęs pirmojoje panevėžiečių radijo laidoje. XX a. 4 deš.
Nuotraukos iš Panevėžio kraštotyros muziejaus fondų.
Donatas Pilkauskas
Aukštaitijos internetinės naujienų agentūros (AINA) projekto „Panevėžio istorijos puslapiai“ straipsnis.
Projekto rėmėjas – Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas