Parašyk apie Panevėžį

Vaikų literatūros skyriaus pokyčiai per 20 metų

/ Jadvyga Kazlaučiūnienė

Prieš 20 metų… viskas buvo kitaip – nestovėjo kompiuteriai, neskambėjo mobiliųjų telefonų melodijos. Užtat buvo daug ir įdomių knygų, kurias mielai skaitydavo, vartydavo, netgi uostydavo mūsų mažieji skaitytojai!

Apie knygas. Tais laikais į Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrių ateidavo daug ekskursijų iš mokyklų, vaikų darželių. Jų tikslas buvo susipažinti su didžiausią vaikiškų knygų fondą turinčia vaikų biblioteka. Tokiems „ekskursantams“ pateikdavome visas ypatingas ir gražiausias knygas iš uždarojo fondo. Vaikai labai susidomėję vartydavo didžiulius spalvingus albumus apie gamtą, meną, automobilius, dinozaurus ir kitas įdomybes. Ypač patikdavo pažintinės knygelės apie įvairius gyvūnus su pridėtais „video“ akiniais. Žiūrint per juos matydavosi stereo vaizdas – gyvūnai tarsi atgydavo. Paklausios buvo įvairios vaikiškos enciklopedijos, kurių nemažai turėjome, o taip pat žaismingos žaislinės įvairių dizainų knygelės.

Apie skaitytojus. Skaitytojų turėjome daug. Jų buvo keletas kategorijų. Tie, kurie itin mėgo skaityti – knygų „graužikai“. Kiti būdavo pasiunčiami mokytojų atlikti tam tikras užduotis ir surasti atsakymus į įvairių temų užklausas. Dar kitus atvesdavo tėvai, norėdami, kad jų atžalos pradėtų lankyti biblioteką. Turėjome atsižvelgti į visų pageidavimus – pateikti reikalingą informaciją, padėti išsirinkti knygas ir pan.

O kas vyko įdomaus? Pramogų ir žaidimų tuo laiku bibliotekoje vaikai nelabai rasdavo, nes nebuvo nei stalo žaidimų, nei videoaparatūros. Šie dalykai atsirado apie 2008–2009 metus. O tada galėjome skaitytojus pradžiuginti tik keletu minkštų žaislų, lėlyčių, kuriuos kažkas buvo padovanojęs bibliotekai. Bet mūsų skaitytojai nenuobodžiaudavo. Tada jie labiau draugaudavo su knygomis. Ilgam „pradingdavo“ tarp lentynų, o suradę dar nematytą knygą, tardavosi su bibliotekininke. Skaitykloje prasėdėdavo valandų valandas prie stalų su vaikiškais žurnalais, kurių prenumeruodavome nemažai.

Tuo metu Vaikų skyriuje vykdavo daug renginių. Jie buvo skirti rašytojų  jubiliejams, įvairioms šventėms. Mums talkino tuometinės Panevėžio konservatorijos studentės, vadovaujamos dėstytojos Daivos Andrašiūnienės. Jos paruošdavo scenarijus, vaidindavo, skaitydavo paskaitas apie vaikų rašytojus. Vykdavo spalvingi ir smagūs renginiai.

Bibliotekos draugai. Turėjome bibliotekos draugų – dabar juos vadintume savanoriais. Jie dažnai lankėsi bibliotekoje, padėdavo tvarkyti knygų lentynas, rengti knygų parodas ir atlikti kitus darbus. Buvo kūrybingų vaikų – Panevėžyje žinomas fotografas Arūnas Revotas, floristė Jurgita Eismontaitė, aktorė Tolušytė, dabar jau studentas Šarūnas Kaušila ir kiti. Kelios mergaitės, kurios noriai deklamuodavo, dainuodavo per renginius ir mums talkindavo, dabar jau pačios yra mamos ir atveda savo vaikelius skaityti į vaikų biblioteką.

Pokyčiai bibliotekoje. Vaikų literatūros skyriaus patalpos ir fondai per 20 metų ne kartą buvo pertvarkomi bei perkeliami. Pirmiausiai buvo sujungtas tuometinis Jaunimo literatūros skyrius su Vaikų literatūros skyriumi. Perkeltos knygų lentynos, pertvarkyti fondai, keitėsi knygų išdėstymas. Po to į vieną salę atsikėlė Muzikos skyrius ir įkurtas Edukacinės literatūros ir muzikos centras. Po keleto metų Muzikos skyrius išsikėlė į naujas bibliotekos patalpas Respublikos g. Likusią salės dalį nusprendėme savo jėgomis atnaujinti. Per savaitgalį su savo šeimomis perdažėme senas palanges ir langų rėmus. Buvo paklota nauja kiliminė danga. Atnaujintoje salės dalyje įsikūrė mažųjų skaitytojų ir 1–4 klasių mokinių abonementas – tikra vaikiškų knygų karalystė su įvairiais žaislais, stalo žaidimais ir kt. Edukacinės literatūros ir muzikos centras pavadintas Vaikų ir jaunimo literatūros centru.

Kompiuterių era. Tuo laiku bibliotekoje jau atsirado kompiuteriai. Iš pradžių jų buvo nedaug (gal 8). Pajutome skaitytojų antplūdį, kurie labai pamėgo kompiuterinius žaidimus. Tekdavo riboti laiką prie kompiuterio – tik 1 val. ir ne daugiau kaip 2 skaitytojai prie vieno kompiuterio. Prasidėjo tikros lenktynės. Dar prieš bibliotekos atidarymą prie lauko durų išsirikiuodavo vaikų eilė, kad kuo greičiau patektų prie kompiuterio. O kai kurie įsigudrindavo ir prisiprašydavo užregistruoti juos dar iš vakaro. Ir pykdavome, ir juokdavomės iš tokių nenuoramų, mat rytais matydavome, kad atlėkdavo nesiprausę, o kartasi ir išvirkščiais drabužėliais apsirengę. Vėliau teko dar labiau drausminti tokius kompiuterinių žaidimų mėgėjus. Buvo užblokuoti kai kurie azartinį pobūdį turėję vaikiški žaidimai. Tada vaikai pradėjo ieškoti kitokių užsiėmimų internete. Vyresnieji moksleiviai dažniausiai ieškodavo atsakymų į pamokų užklausas. Mūsų informacinis knygų fondas tapo ne toks populiarus. Daug ką skaitytojai rasdavo internete.

Naujovės bibliotekų darbe. Darbuotojams taip pat atėjo nauji laikai ir nauji reikalavimai. Knygas pradėjome išdavinėti kompiuterio pagalba. Kompiuterinės programos leido sudarinėti nurašomųjų knygų aktus. Tai labai palengvino darbą. Tiesa, prieš tai dar turėjome daug darbo – suvesti Vaikų literatūros skyriaus knygų fondą į elektroninį katalogą. Atsirado LIBIS programa.

Nuo 2010-ųjų metų bibliotekoje įsibėgėjo projektinė veikla. Vaikų literatūros skyrius rengia, vykdo projektus su miesto mokyklomis. Dalyvauti bendruose projektuose pakviestos ir regiono bibliotekos. Naujausių informacinių technologijų dėka per paskutinius 20 metų Skyrius labai išplėtė savo veiklą.

Šiandien Vaikų literatūros skyriaus patalpos laukia renovacijos…

Jadvyga Kazlaučiūnienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *