Virtuali paroda

Donatas Banionis. Asmenybės portretas

Renginys Juozo Miltinio palikimo studijų centre

Balandžio 30 d. Juozo Miltinio palikimo studijų centre buvo paminėtas kino ir teatro aktoriaus Donato Banionio 90-metis bei pristatyta žinomų menininkų paroda „Donatas Banionis. Asmenybės portretas“, įamžinanti aktorių įvairiais gyvenimo momentais ir įvairiomis meno raiškos formomis.

Šia proga jo mokytojo namuose – Juozo Miltinio palikimo studijų centre – rinkosi aktoriai, jo scenos partneriai, menininkai, kiti aktorių per jo genialiai sukurtus personažus pažinoję panevėžiečiai.

Donatas Banionis vienas iš tų Juozo Miltinio mokinių, kuris besąlygiškai atsidavė scenai. Aktorei Gražinai Urbonavičiūtei likimo buvo lemta bene ilgiausiai būti partnere spektaklyje Ernesto Tompsono „Prie auksinio ežero“, todėl aktorė kalbėjo “mūsų visų mokytojas buvo Juozas Miltinis, bet mes mokėmės ir iš visų vyresniųjų. Donatas Banionis taip pat buvo mano mokytojas. Jis savo pavyzdžiu ir pastabomis ne kartą yra sužavėjęs aktorę: „ir vėl sumaišei tekstą“, nors aš viską pasakiau teisingai, tik vietomis sukeičiau žodžius, prisiminė Gražina Urbonavičiūtė. Jis visada atsakingai ruošdavosi vaidmeniui. Dar likus pusvalandžiui iki išėjimo į sceną jau kaupdavosi jo atlikimui. Nemažiau aktoriaus Donato Banionio gebėjimu atsiduoti scenai su susižavėjimu stebėjosi ir  kitas Miltinio mokinys aktorius Enrikas Kačinskas. Apie savo kolegą jis tarė tokius žodžius: „Banionis ne vaidino, jis tiesiog gyveno scenoje. Gyveno giliame skausmo pasaulyje… kai repetavo Volfgango Borcherto „Lauke už durų“ išėjo iš namų, apsigyveno bendrabutyje. Jo personažai alsuote alsuodavo skausmu, meile, įsijautimu. Net šiurpas eidavo per nugarą“. Donatas Banionis jam buvo kaip scenos Dievas.

Sūnus Raimundas Banionis, žymus režisierius, savo tėvą pažįstantis kasdienėje aplinkoje ir kūrybiniame procese prisipažino, kad nėra paprasta būti šalia talentingo ir kūrybai atsidavusio menininko.

Dalyvavusieji aktoriaus portretų kūrėjai: dailininkė Stasė Medytė ir fotomenininkas Stanislovas Bagdonavičius pasidalino įspūdžiais apie portretų sukūrimo istorijas ir susitikimo su žinomu aktoriumi aplinkybes.

Bibliotekos direktorė Rima Maselytė garbaus amžiaus sulaukusiam jubiliatui palinkėjo sveikatos ir šviesių  gyvenimo akimirkų. Padėkojo už priėmimą Vilniuje, aktoriaus namuose, bei už paskolintus meno kūrinius iš asmeninės aktoriaus Donato Banionio kolekcijos.

Panevėžio miesto vicemerė Regina Eitmonė perdavė sveikinimus gerbiamam Jubiliatui, įteikdama tradicinę geltonų rožių puokštę nuo panevėžiečių, primindama,  kad ir vienas talentingas žmogus gali atstovauti Lietuvai ir garsinti savo miesto vardą.