Europos žydų kultūros dienų proga – ekskursijos po Naftalio Feigenzono spaustuvę

Šių metų rugsėjo 2–8 dienomis Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje organizuojamos Europos žydų kultūros dienos, kurių tikslas – užtikrinti architektūrinio nekilnojamojo žydų kultūros paveldo Panevėžyje sklaidą. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka miestiečiams ir miesto svečiams pristatys Naftalio Feigenzono spaustuvės, pirmosios Panevėžio spaustuvės, pastatą.

Ekskursija Naftalio Feigenzono spaustuvės pastate (1880 m.), kuriame šiuo metu įsikūrusi biblioteka, yra unikali tuo, kad šiose patalpose labai retai yra vedamos ekskursijos, todėl dabar bus puiki galimybė pamatyti ir susipažinti su unikalaus turinio pasakojimu apie Naftalį Feigenzoną. Europos žydų kultūros dienų proga lankytojams bus pristatoma Naftalio Feigenzono spaustuvės leidinių paroda iš bibliotekos senų ir retų spaudinių.

Šalia pasakojimų apie spaustuvę ir jos istoriją ekskursantai sužinos knygos istoriją, pagilins žinias apie popieriaus gamybą, restauratoriaus profesiją, jo darbo ypatumus, darbo priemones ir medžiagas. Ypatingas dėmesys bus skiriamas pagrindiniam knygą sudarančiam elementui – popieriui, jo „vidiniam pasauliui“. Kas yra plaušas? Ligninas? Kas lemia popieriaus tvirtumą? Kodėl popierius keičia spalvą? Kas yra rūgštys? Kodėl popierius sensta? Ar įmanoma sustabdyti senėjimą ir kaip? Kas yra rašalo korozija? Kalbant apie spaustuvės atsiradimo svarbą šiame regione, dalyviams bus siekiama atskleisti įdomų vidinį knygos pasaulį, kuriame nuolat vyksta įvairūs procesai, parodantys, kad knyga yra gyva.

Į ekskursijas prašome registruotis kiekvienai darbo valandos pradžiai (darbo dienomis nuo 9 iki 18 val.). Siekiant užtikrinti saugumą, priimamos grupės iki 10 žmonių. Registracija elektroniniu paštu: greta.kevelaitiene@pavb.lt arba telefonu: +370 643 04929.

Norite sužinoti kas vyko po 1935 m., pardavus seniausią Panevėžyje Naftalio Feigenzono spaustuvę? Skaitykite čia.

Projektą remia Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos

 

 

 

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos informacija