1. „Ekrano“ tvenkinys palei Dembavą. L. Kaziukonio nuotrauka

Dembavoje planuota pastatyti estradą

1980 m. užtvenkus Nevėžį, tarp „Ekrano“ marių ir Pajuosčio plento planuota įrengti poilsio zoną, o pakrantėje prie Dembavos pušyno pastatyti masinių renginių estradą.

Pagal parengtą šios teritorijos detalaus išplanavimo projektą čia turėjo būti kuriamas aktyvaus poilsio parkas. Numatyta įrengti 2 pliažus, 50 valčių elingą, dviračių ir pėsčiųjų takus, pastatyti sporto kompleksą su sporto žaidimų aikštelėmis, 50 m atviru baseinu ir bokštu šuoliams. Kuriama poilsio zona turėjo užimti 268,6 h teritoriją.

Panevėžio apskrities archyve saugomi dokumentai liudija, kad šioje poilsio zonoje prie Dembavos pušyno ant tvenkinio kranto dar buvo norėta pastatyti 3 500 vietų estradą su šokių aikštele ir tribūnomis žiūrovams. Sutikimą projektuoti ir ją statyti 1980 m. davė Valstybinis plano komitetas. Su rajono vykdomuoju komitetu sutarta dėl teritorijos perdavimo miestui.

Užsakymas projektuoti estradą buvo pateiktas Miestų statybos projektavimo institutui. Susipažinus su statybai parinktu sklypu ir projektavimui pateiktais duomenimis, institutas pareiškė, jog vieta estradai nėra tinkamiausia ir nurodė šias priežastis: sklypas yra toli nuo miesto (4 km), čia retai važiuoja vieno maršruto autobusas, netinkama aerouosto kaimynystė.

Panevėžio miesto vykdomasis komitetas projektavimo institutui atsakė, kad žiūrovų privežimas bus galimas dviem maršrutais: autobusu Nr. 1, važiuojančiu Pajuosčio plentu ir autobusu Nr. 8, važiuojančiu Tinklų gatve. Čia ties estrada per užtvanką planuota pastatyti pėsčiųjų tiltą. Be to, estradą dar bus galima pasiekti nutiestais dviračių ir pėsčiųjų takais. Kad būtų pigiau, prašyta taikyti Klaipėdos estrados projektą.

Šio projekto pakartotiną panaudojimą Panevėžio estrados statybai Valstybinis statybos reikalų komitetas neleido. Individualaus estrados projekto parengimas užsitęsė. Poilsio zonos projekto pirmojo etapo darbai pradėti 1985 m. Nutiesta 4,7 km ilgio dviračių ir pėsčiųjų takų, pastatytos elektros skydinės, šviestuvai, tilteliai, gelbėjimo stotys, tualetai ir palikta niokojimui.

Papūtus Atgimimo vėjams, poilsio zonos įrengimo ir tolesni projektavimo darbai sustabdyti. Atlikti darbai pavadinti, kad tai buvo vieno įtakingo kvailio sapnas. Susivokta tik dabar. Šią teritoriją prie „Ekrano“ tvenkinio nuspręsta sutvarkyti, pritaikant ją aktyviam poilsiui, užimtumui ir vietos verslo skatinimui.

Nuotraukos:
1. „Ekrano“ tvenkinys palei Dembavą.
2. Paminklinė lenta sunaikintų kapinių atminimui.
3. Dviračių takas į Dembavą.

L. Kaziukonio nuotraukos.

Leonas Kaziukonis

Aukštaitijos internetinės naujienų agentūros (AINA) projekto „Panevėžio istorijos puslapiai straipsnis.
Projekto rėmėjas – Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas