Tarpukariu Panevėžio miesto sportininkai buvo pakankamai aktyvūs. Veikė lietuvių, žydų, lenkų sporto klubai. Vienas aktyviausių buvo „Makabi“ sporto klubas.
1920 m. Kaune įkurta žydų sporto sąjunga „Makabi“. Pasaulinė sporto sąjunga „Makabi“ įkurta dar 1885 m. Turkijoje. Jachuda Makabi yra žydų nacionalinis didvyris. Panevėžyje draugijos skyrius įkurtas 1921 m. Klubo įstatai skelbė, kad jo uždavinys rūpintis žydų tautiniu, dvasiniu ir fiziniu auklėjimu, sporto ir gimnastikos mokytojų rengimu, sporto švenčių organizavimu, pasaulinės „Makabi“ sąjungos palaikymu. Panevėžio „Makabi“ sporto klubą labiausiai garsino futbolo komanda, stalo tenisininkai. Vienas iš „Makabi“ klubo įkūrėjų Panevėžyje buvo O. Dembo. 1921 m. antrasis metinis visos Lietuvos „Makabi“ suvažiavimas vyko Panevėžyje. 1922 m. įkurta Lietuvos gimnastikos ir sporto federacija. Greitai jos skyriai ėmė kurtis visoje Lietuvoje. Gimnastika greitai tapo populiari ir Panevėžio žydų jaunimo tarpe.
Panevėžyje populiariausia sporto šaka buvo futbolas. 1924 m. Panevėžio spauda rašė, kad gegužės 29 d. vyko futbolo varžybos tarp „Sveikatos“ futbolo komandos ir Panevėžio „Makabi“ futbolo komandos. 3:0 laimėjo „Sveikatos“ futbolo komanda. 1926 m. Panevėžio mieste jau buvo šios futbolo komandos: Panevėžio „Makabi“, Panevėžio šaulių sporto klubo, 4 pėstininkų Lietuvos Karaliaus Mindaugo pulko, lenkų „Ursus“, žydų „ISO“ ir „Žiežirba“. Stipriausios buvo Panevėžio „Makabi“ ir Panevėžio šaulių sporto klubo futbolo komandos. Žydų komanda jau turėjo profesionalų trenerį iš Kauno Burnšteiną. 1927 m. liepos mėn. iškilmingai paminėtas Panevėžio „Makabi“ sporto klubo įkūrimas. Ta proga sužaistos kelios futbolo rungtynės, taip pat ir su kariškių futbolo komandomis. 1927 m. rugpjūčio 21 d. Panevėžio „Makabi“ laimėjo prieš Kauno „Makabi“ futbolo komandą rezultatu 5:0. 1931 m. rugpjūčio 29 d. Panevėžio „Makabi“ futbolo komanda žaidė su Panevėžio lenkų gimnazijos klubu „Sparta“ ir laimėjo 7:0.
1926 m. „Makabi“ sąjungos metiniame suvažiavime į Centro Komitetą pateko ir du Panevėžio „Makabi“ atstovai – Kuklianskis ir A. Švarcas. 1927 m. susijungė du Panevėžio žydų sporto klubai „Makabi“ ir „Hakoach“. „Hakoach“ klubas buvo įkurtas prieš kelerius metus.
Panevėžio žydų jaunimas mėgo ir boksą. 1927 m. spauda rašė, kad kyla nauja Lietuvos bokso žvaigždė vidutinio svorio kategorijoje – Panevėžio „Makabi“ boksininkas Jakobas Levinas. Jis kovėsi 20 kovų ir tik vieną 1924 m. pralaimėjo Paryžiaus olimpiados čempionui Defarge. Taip pat J. Levinas garsėjo kaip geras irkluotojas. Jis treniravosi ir mokėsi Belgijoje.
1931 m. Panevėžyje veikė du sporto klubai „Šaulys“ ir „Makabi“. Labai populiarus buvo stalo tenisas. 1932 m. sausio 9–10 d. vyko pirmosios Panevėžio miesto stalo teniso pirmenybės. Nugalėtoju vieneto varžybose tapo Martinkaitis. Antrą vietą užėmė Panevėžio „Makabi“ atstovas Goldbergas. Trečias – „Makabi“ klubo stalo tenisininkas Zilbermanas. Broliai Zilbermanai – Panevėžio „Makabi“ atstovai – laimėjo pirmąją vietą vyrų dvejetų varžybose. 4 deš. „Makabi“ klubas keitė pavadinimą ir pervadintas „Hakibor“ („Sveikata“). 1934 m. pavadinimas pakeistas, nes už pažeidimus „Makabi“ klubas buvo pašalintas iš Panevėžio sporto apygardos. 1935 m. lapkričio 21–22 d. Panevėžyje vyko stalo teniso turnyras. Dalyvavo 34 sportininkai iš 6 sporto klubų. 12 sportininkų atstovavo Panevėžio „Makabi“. Antrą vietą vieneto varžybose laimėjo Panevėžio „Makabi“ stalo tenisininkas Goldbergas. Pirmą vietą jis laimėjo vyrų dvejetų varžybose kartu su kitu „Makabi“ tenisininku Šibirkščiu.
Panevėžio „Makabi“ sporto klubas buvo vienas garsiausių Panevėžio mieste. Kartu su Panevėžio šaulių ir jaunalietuvių sporto klubais jis labiausiai garsino Panevėžio miestą visoje Lietuvoje. 1940 m. birželio mėn. prasidėjo sovietinė okupacija. 1940 m. liepos 22 d. visos „Makabi“ sporto sąjungos ir atskirų skyrių veikla buvo sustabdyta.
Nuotraukos:
1. Panevėžio „Makabi“ sporto klubo stalo tenisininkai. XX a. 4 deš.
2. „Makabi“ sporto klubo sportininkai. 1930 m.
Nuotraukos iš Panevėžio kraštotyros muziejaus rinkinių.
Donatas Pilkauskas
Aukštaitijos internetinės naujienų agentūros (AINA) projekto „Panevėžio istorijos puslapiai“ straipsnis.
Projekto rėmėjas – Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas