Virtuali paroda

Baltoskandijos akademija – tiltas, sujungęs Baltijos ir Skandinavijos šalis

Apie Baltoskandijos akademiją

Baltoskandijos akademija buvo įkurta 1991 metų spalio 4 dieną pagal Vokietijos akademijų pavyzdį. Tai buvo atviros demokratinės visuomenės ugdymo, mokslo, švietimo ir kultūros ryšių, tyrinėjimų centras, organizavęs renginius, susijusius su Baltijos ir Skandinavijos kraštų kultūra, istorija ir politika. Akademijos formą nulėmė Renesanso tradicija (pvz., Florencijos akademija), o turinį – didžiųjų lietuvių humanitarų Kazio Pakšto, Mato Šalčiaus, Juozo Ereto ir kitų kultūrinė, politinė veikla. Baltoskandijos vizija rėmėsi 8 valstybių (Islandijos, Norvegijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos) geopolitine konstrukcija, ieškant glaudesnio bendradarbiavimo galimybių. Baltoskandijos akademijos misija – kurti šiaurietiško identiteto sampratą Lietuvoje.

Akademijos sumanytojas ir įkūrėjas – humanitarinių m. dr. Silvestras Gaižiūnas.

Pagrindiniai Akademijos tikslai buvo plėtoti įvairiapusius Baltoskandijos regiono kraštų ir tautų ryšius, integruoti Lietuvos kultūrą į Baltoskandijos kultūros erdvę, savo veikla teigti Baltijos kraštų priklausymą Baltoskandijos regionui. Pagrindinės Akademijos veiklos formos –  konferencijos ir seminarai, kuriuose dalyvavo mokslininkai iš Baltijos, Skandinavijos, kitų pasaulio šalių. Taip pat Akademija bendradarbiavo su Lietuvos ir užsienio partneriais vykdydama įvairius mokslo bei kultūros projektus. Rengtos parodos, knygų pristatymai, paskaitos, susitikimai. Visais šiais renginiais minėti žymūs Baltijos ir Skandinavijos šalių kultūros, visuomenės veikėjai, nagrinėta jų kūryba ir veikla. Visuomenei buvo plačiai pristatytos tokios asmenybės, kaip lietuvių – geografas, visuomenės veikėjas prof. Kazys Pakštas, rašytojas, keliautojas Matas Šalčius, lietuvių ir šveicarų mokslininkas, literatūros istorikas ir pedagogas prof. Juozas Eretas, latvių – poetai, rašytojai Janis Rainis, Aspazija, Zenta Maurinia, švedų ir norvegų – pasaulinės literatūros klasikai Augustas Strindbergas, Henrikas Ibsenas, Knutas Hamsunas ir dar daug kitų Šiaurės Europos šalių kultūrai svarbių asmenų.

Viena iš Akademijos veiklos formų  buvo ir visų Baltijos bei Skandinavijos šalių nepriklausomybės dienų minėjimai. Konstruktyviai bendradarbiauta su šių šalių ambasadomis Lietuvoje.

Akademija nuolat vykdė knygų leidimo projektus, vienas kurių – knygų serija „Baltoskandijos tiltai“ (išleistos 8 knygos).  2007 metais išleista knygų serijos „Kelionių biblioteka“ pirmoji knyga. Nuo 1993 metų leistas informacinis biuletenis „Baltoskandija“ (išėjo 21 numeris).

Nuo 1992 metų Akademijoje kaupta biblioteka (apie 5000 egz.), kurios pagrindinis formavimo kriterijus – rinkti literatūrą visomis kalbomis apie Šiaurės Europos regiono šalis, jų tarpusavio ryšius. Ją pildė ir dovanos – 2000 metais bibliotekai padovanotas itin vertingas danų klasikinės grožinės literatūros rinkinys, kurį surinko Danijos savivaldybių asociacija kartu su Danijos savivaldybių bibliotekomis. 2001 metais biblioteką papildė knygų siunta iš Prancūzijos leidyklos „Esprit Ouvert“, kurioje – XX a. skandinavų klasikų veikalai prancūzų kalba. 2002 metais Šveicarijos fondas PRO HELVETIA padovanojo per 100 knygų – leidinių apie šveicarų meną, grožinės literatūros, albumų.

Akademijos darbuotojai sukaupė archyvą, kuriame saugomi praeities dokumentai, liudijantys ryšius tarp Lietuvos ir kitų Šiaurės šalių. Jame – Kazio Pakšto, Juozo Ereto, Mato Šalčiaus, Henriko Radausko asmeninių archyvų dalys, vienaip ar kitaip susijusios su Šiaurės šalimis. Archyvo medžiaga buvo nuolat publikuojama įvairiuose leidiniuose.

Savo veikla Baltoskandijos akademija propagavo Baltijos ir Skandinavijos šalių kultūros ir politinį suartėjimą, skatino Baltoskandijos regiono pažinimą. Ji buvo viena iš iniciatorių steigiant Šiaurės šalių asociaciją („Norden“), buvo jos valdybos nare.

Akademijoje dirbo – dr. Silvestras Gaižiūnas (direktorius), Arūnas Bliūdžius (mokslinis sekretorius), Antanas Skindzera (renginių organizavimo vadybininkas), Erlandas Bučius (vadybininkas).

Baltoskandijos akademija likviduota 2009 metų pabaigoje. Panevėžio miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kuriame teigiama, jog biudžetinė savivaldybės įstaiga – Baltoskandijos akademija – likviduojama, nes jos veikla neatitinka šios savivaldybės vykdomų funkcijų.

Šiais metais Akademija atgaivino savo veiklą kaip viešoji įstaiga – 2011 vasario 15 dieną buvo įkurta VšĮ Baltoskandijos akademija.

Parengta pagal: http://www.panevezys.lt/desktopdefault.aspx?tabid=2257