1. Panevėžio miesto sodas sovietmetyje. Nuotrauka iš A. Gedeikio kolekcijos

Panevėžio miesto sodas

Tarpukariu Respublikos gatvė buvo pagrindinė Panevėžio miesto gatvė, o joje įkurtas Panevėžio miesto sodas buvo mėgstama panevėžiečių poilsio vieta. 1923 m. sodas atiduotas prižiūrėti ugniagesiams, o 1924 m. „Darbo federacijai“. Miesto savivaldybė neimdavo nuomos mokesčio. 1925 m. kovo 10 d. paskelbtos varžytinės miesto sodo nuomai. Nuoma numatyta trejiems metams. Nuomininkui nustatyta nemažai reikalavimų. Jis turėjo suteikti teisę Miesto savivaldybei vasarą surengti 5 nemokamus renginius, sode palaikyti švarą, saugoti medžius ir krūmus, kasmet pasodinti 40 medelių, vietoj nulaužtų buvo privaloma atsodinti naujus, pavasarį sutvarkyti gėlynus. Visi pastatai sodo teritorijoje privalėjo būti suremontuoti ir po trejų metų atiduoti Savivaldybei. Savivaldybei taip pat turėjo atitekti ir visi naujai pastatyti pastatai. Nuomininkai turėjo prižiūrėti Respublikos ir Puzino gatves.

1925 m. varžytinėse dalyvavo tik 2 kandidatai. Tai akcinė bendrovė „Spindulys“ ir savanorių ugniagesių kuopa. Varžytines laimėjo „Spindulys“. Jų atstovas Povilas Chmieliauskas pasiūlė didesnę kainą už nuomą – 605 litus metams. Nuomos sutartis sudaryta 1925 m. kovo 11 d. trejiems metams. 1926 m. kovo mėnesį nuoma perleista P. Chmieliauskui. Vėliau dar pratęsta. 1929 m. P. Chmieliauskas nuomos atsisakė. 1929 m. sutartis perleidžiama Juzei Juzulėnienei ir Aleksandrui Mečinskui. 1930 m. gegužės 17 d. nuoma patikėta Kaziui Varneckui, gyvenančiam Pušaloto gatvėje. Jis ne visada norėjo mokėti nuomą. Kartais net tekdavo įsikišti policijai. Miesto sode buvo rodomi kino filmai, vyko kiti renginiai, bet buvo pakankamai kritikų, kurie rašė, kad sodas tai „katinų ir šunų susirinkimų vieta“.

2. J. Stausko bendrovės „Antakalnis“ darbuotojai daug prisidėję prie miesto sodo įrengimo. XX a. 4 deš. Nuotrauka iš A. Gedeikio kolekcijos1934 m. balandžio 22 d. „Panevėžio balsas“ rašė, kad pati Savivaldybė tvarko miesto sodą. Sodą nutarta atnaujinti. Buvo iškasami medžiai, sodinami dekoratyviniai krūmai, įrengiami gėlynai. Panevėžiečių džiaugsmui 1934 m. miesto sode įrengtas fontanas. Apie fontano įrengimą „Panevėžio balsas“ rašė gegužės 25 d. numeryje. Darbams buvo samdoma „Antakalnio“ daržininkystės įmonė, registruota adresu Stoties gatvė Nr. 2, vadovas – Juozas Stauskas. Įmonė labai daug prisidėjo prie miesto sodo tvarkymo. Įrengta daug suoliukų, vasarą žydėdavo gražus gėlynas.

 

Nuotraukos:
1. Panevėžio miesto sodas sovietmetyje.
2. J. Stausko bendrovės „Antakalnis“ darbuotojai daug prisidėję prie miesto sodo įrengimo. XX a. 4 deš.

Nuotraukos iš A. Gedeikio kolekcijos.

Donatas Pilkauskas

Aukštaitijos internetinės naujienų agentūros (AINA) projekto „Panevėžio istorijos puslapiai“ straipsnis.
Projekto rėmėjas – Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas