1. Panevėžio sporto rūmai, pastatyti 1965 m. Nuotrauka iš www.miestai.net

Panevėžio sporto rūmai

Panevėžio sporto rūmai pastatyti 1965 m. pagal architekto Jono Putnos projektą. Šalia jų įrengtas lengvosios atletikos ir futbolo stadionas, teniso kortai, rankinio ir tinklinio aikštės. Tai pirmasis toks sporto kompleksas pastatytas to meto sovietinėje Lietuvoje.

Kaip liudija Panevėžio apskrities archyve saugomi dokumentai, 1959 m. Panevėžio miesto vykdomasis komitetas perėmė iš Mėsos kombinato stadioną ir šalia jo pradėjo sporto rūmų statybą. Pirminė stadiono ir sporto rūmų statybos sąmatinė vertė buvo 495 000 rublių.

Šių pinigų neužteko ir sporto rūmų statyba užsitęsė. Jų užbaigimui 1965 m. Panevėžio miesto vykdomasis komitetas Ministrų Tarybos paprašė papildomai skirt 200 000 rublių. Sporto rūmų statybos darbus vykdžiusi Panevėžio statybos tresto Statybos valdyba Nr. 56 įsipareigojo juos atiduoti eksploatuoti iki liepos 21 dienos, kai bus minimos Sovietų Lietuvos 25-osios metinės.

Sudaryta valstybinė komisija 1965 m. liepos 20 d. pastatytus sporto rūmus apžiūrėjo ir juos priėmė naudojimui. Nustatyti iki galo neužbaigti darbai turėjo būti atlikti iki rudens. Kaip ir buvo numatyta, 1965 m. liepos 21 d. naujuose sporto rūmuose įvyko Sovietų Lietuvos 25-mečio minėjimas ir sporto rūmai oficialiai atidaryti.

Dešiniajame Nevėžio krante iškilę sporto rūmai to meto spaudos pristatyti kaip puikus sporto židinys visoje Lietuvoje. Juose yra 2 000 vietų didžioji ir mažoji salės, du plaukymo didysis 25 m ir mažasis 12,5 m baseinai, patalpos sunkiaatlečių užsiėmimams, konferencijoms, kabinetai rūmų darbuotojams, viešbutis.

Pagerėjus sąlygoms sportuoti, Panevėžio miesto vykdomojo komiteto prašymu dar tais pačiais 1965 m. Panevėžyje buvusi mokykla internatas buvo perorganizuota į Panevėžio internatinę sporto mokyklą. Joje kartu su bendrojo lavinimo dalykais buvo vedamos ir įvairių sporto šakų pamokos, ugdomi sporto meistrai visai Lietuvai.

Panevėžio sporto rūmai buvo 1964 m. įkurto krepšinio klubo „Lietkabelis“ namų arena. Vidmanto Paškevičiaus treniruojamas „Lietkabelis“ 1985 m. ir 1988 m. tapo Lietuvos čempionais. 1978–1986 m. ši Panevėžio komanda atstovavo Lietuvą Sovietų Sąjungos I lygos krepšinio čempionate.

Dabar sporto rūmai priklauso Panevėžio kūno kultūros ir sporto centro sporto kompleksui. Čia treniruojasi imtynių, triatlono sportininkai, vyksta krepšinio, tinklinio, sunkiosios atletikos varžybos, kiti sporto renginiai.

Nuotraukos:
1. Panevėžio sporto rūmai, pastatyti 1965 m. Iš www.miestai.net.
2. Panevėžio stadionas pokaryje. Iš M. Marcinkevičiūtės knygos „Panevėžio sportas“ (2003).
3. Panevėžio stadionas po 1965 m. rekonstrukcijos. Iš www.miestai.net.
4. Panevėžio sporto rūmai šiandien. L. Kaziukonio nuotrauka.

Leonas Kaziukonis

Aukštaitijos internetinės naujienų agentūros (AINA) projekto „Panevėžio istorijos puslapiai“ straipsnis.
Projekto rėmėjas – Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas