Panevėžio teritorinės ligonių kasos pastatas. 2013 m. T. Stasevičiaus nuotrauka

Ligonių kasų pastatas

Ligoninių tinklas Panevėžio mieste buvo vystomas gana sėkmingai. Panevėžio apskrities ligoninė buvo viena moderniausių Lietuvoje, gerą vardą turėjo ir žydų ligoninė. Sėkmingai veikė dar kelios nedidelės ligoninės. Rūpinantis ligonių reikalais daug nuveikė Panevėžio ligonių kasa.

Pirmoji Ligonių kasų taryba veikė 1928–1932 metais. 1928 m. rugsėjo 23 d. įvyko pirmieji Ligonių kasų tarybos rinkimai ir pirmasis posėdis. Tų pačių metų lapkričio 4 d. sudaryta iš 6 asmenų susidedanti Ligonių kasų valdyba. Samdiniams atstovavo A. Kupstas, P. Mackevičius, V. Todovianskis ir A. Edelšteinas. Darbdavių interesus gynė A. Moigis ir Todesas. 1935 m. Panevėžio ligonių kasų taryboje darbdaviams atstovavo A. Moigis ir Dembo, samdiniams – Janonis ir Zalatorius, o revizijos komisijos nariai buvo Kalkis, Šalūga ir Reklis. Jie glaudžiai bendradarbiavo su ligonių kasų direktoriumi Konstantinu Jasiukaičiu. Pastarasis buvo žinomas panevėžietis, garsėjęs savo literatūrine veikla ir gražiu ūkiu. Panevėžio ligonių kasų tarybos narių pastangomis iš Aleksandros Gasiūnienės nupirktas Respublikos ir Anykščių gatvių kampe esantis žemės sklypas. Jame turėjo išaugti Ligonių kasų pastatas. 1936 m. rugpjūčio 21 d. gautas leidimas statyti. Projektą paruošė miesto inžinierius Antanas Gargasas. 1937 m. įvyko varžytinės, kuriose dalyvavo 5 įmonės. Varžytines laimėjo Jofes-Kaplano ir Ramo firma, pasiūliusi statinį pastatyti už mažiausią kainą – 109 746 litus.

1937 m. gegužę pradėta statyti Panevėžio ligonių kasų rūmus. Rugsėjo mėnesį pagrindiniai darbai buvo baigti, liko tik paruošti vidaus patalpas. Pirmame aukšte įrengta vaistinė, ambulatorija, sargo butas, ambulatorijos diotermija ir helijotermija. Antrame aukšte – direktoriaus kabinetas, operacijų salė, gydytojo kabinetas, vestibiulis, rūbinė. Pastate įdiegtas centrinis šildymas, įvestas vandentiekis. Statybos kainavo apie 110 000 litų. 1937 m. rugsėjo 28 d. „Lietuvos aido“ numeryje paskelbtas straipsnis, informuojantis, kad baigta statyti Ligonių kasų rūmus, į juos Ligonių kasa persikels nuo spalio 1 d.

1937 m. spalio 16 d. kunigas Povilas Šidlauskas pašventino Panevėžio ligonių kasų rūmus. Pastatas išlikęs iki šių dienų: jis ir toliau tarnauja panevėžiečių poreikiams, jame veikia Panevėžio teritorinė ligonių kasa.

Nuotraukoje – Panevėžio teritorinės ligonių kasos pastatas. 2013 m. 

T. Stasevičiaus nuotrauka.

Donatas Pilkauskas

Aukštaitijos internetinės naujienų agentūros (AINA) projekto „Panevėžio istorijos puslapiai“ straipsnis.
Projekto rėmėjas – Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas