1. Benzo sanitarinis automobilis. Nuotrauka iš privačios kolekcijos

Sanitarinis automobilis Panevėžyje

Raudonojo kryžiaus draugija Lietuvoje įkurta 1919 m. sausio 12 dieną. Ji kūrė ligoninių tinklą Lietuvoje. 1919–1921 m. Raudonojo kryžiaus ligoninė veikė ir Panevėžyje. Joje buvo gydomi Nepriklausomybės kovose sužeisti Lietuvos kariuomenės savanoriai. Pasibaigus Nepriklausomybėms kovoms, ši ligoninė iškelta iš Panevėžio.

1938 m. lapkričio mėn. Raudonojo kryžiaus draugija Panevėžio miesto savivaldybei skyrė sanitarinį automobilį. Tuo metu toks automobilis kainavo apie 14–15 000 litų. Taip pat skirta 200 litų alga vairuotojo išlaikymui.

2. Raudonojo kryžiaus ligoninė 1919 m. Nuotrauka iš privačios kolekcijosNustatyta automobilio naudojimo kaina. Mokestis už vieną kilometrą apskrities ribose kainavo 50 centų. Miesto teritorijoje vienas iškvietimas – 4 litai. Sanitarą šiam automobiliui turėjo duoti ugniagesių komanda. Automobiliu buvo draudžiama vežioti sergančius užkrečiamomis ligomis ir lavonus.

Sanitarinis automobilis stovėjo ugniagesių patalpose adresu Ramygalos gatvė Nr. 22. Automobilis buvo iškviečiamas telefonu Nr. 18. 1939 m. sausio 28 d. „Panevėžio garsas“ rašė, kad panevėžiečiai patenkinti greitosios automobilio darbu. Ligoniai greitai pristatomi. 1940 m. sausio mėn. „Panevėžio garsas“ skelbė, kad važiuodamas automobilis įstrigo pusnyse. Taip pat buvo rašoma, kad gali pabrangti automobilio mokestis, nes žiemos sąlygomis brangiau kainuoja jį išlaikyti. Panevėžio apskrityje ir mieste, nepaisant visų problemų, buvo teikiama skubi medicininė pagalba, o pradžia visada būna nelengva.

 

Nuotraukos:
1. Benzo sanitarinis automobilis.
2. Raudonojo kryžiaus ligoninė 1919 m.

Nuotraukos iš privačios kolekcijos.

Donatas Pilkauskas

Aukštaitijos internetinės naujienų agentūros (AINA) projekto „Panevėžio istorijos puslapiai“ straipsnis.
Projekto rėmėjas – Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas