Virtuali paroda

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatrui – 80

Prieš 80 metų iš Kauno į Panevėžį atvyko jaunas ir ambicingas režisierius Juozas Miltinis su būriu jaunų teatro entuziastų. Buvo įkurtas Panevėžio dramos teatras, po keleto mėnesių intensyvių repeticijų pakvietęs į pirmąją premjerą – 1941 m. kovo 15 d. žiūrovams buvo parodytas spektaklis Nikolajaus Pogodino „Sidabrinis slėnis“. Genialus režisierius Juozas Miltinis, baigęs mokslus Paryžiuje (1932–1937) ir Londone (1938), režisūrinį kelią pradėjęs Kaune (1938–1940), rado savo vietą Panevėžyje, apsistojo čia visam gyvenimui, įkūrė teatrą, ruošė aktorius, ugdė žiūrovą ir garsino šį miestą toli už Lietuvos ribų. Juozas Miltinis dirbo Panevėžio dramos teatre ištisus keturis dešimtmečius (1940–1980, su pertrauka 1954–1959), kūrė intelektualų, filosofinį teatrą, režisavo apie 80 spektaklių, išugdė ne vieną talentingą aktorių. Juozui Miltiniui išėjus iš teatro, prasidėjo naujas teatro etapas – įsiliejo nauji, jau pasirengę aktoriai, kiti režisieriai.

Ši virtuali paroda skirta Panevėžio dramos teatro (dabar Juozo Miltinio dramos teatras) 80-mečiui  ir jo įkūrėjui režisieriui Juozui Miltiniui atminti. Parodoje eksponuojami dokumentai, fotografijos ir kita istorinė medžiaga atskleidžia neįprastą šio teatro kelią: nuo teatro priešistorės Kauno Darbo rūmų studijoje iki pirmųjų žingsnių Panevėžyje, nuo pirmųjų pastatymų Senajame teatre iki Juozo Miltinio svarbiausio repertuaro, susiformavusio dar besimokant Paryžiuje bei Londone ir vėliau įgyvendinto Panevėžio teatro scenoje. Parodoje plačiai supažindinama su teatro pastatais – Senuoju ir Naujuoju. Pristatomi ir režisieriaus Juozo Miltinio mokiniai, skirtingų kartų aktoriai, drauge su savo Mokytoju kūrę Panevėžio teatro legendą.

Parodoje panaudotos Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Juozo Miltinio palikimo studijų centro fondų – Kazimiero Vitkaus, Juozo Miltinio ir Juozo Miltinio palikimo studijų centro – fotografijos ir dokumentinė medžiaga. 

Fotografijų  autoriai: Kazimieras Vitkus, Edvardas Korizna, Antanas Gylys, Stasys Povilaitis, Lidija Šimkutė, Iz. Girčys, Ch. Levinas, Virginijus Benašas, Valerijus Koreškovas, Vladimiras Kuznecovas, Ingrida Žilėnaitė bei neišaiškinti fotografai.


Parodą parengė
Regina Grigaliūnienė
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Juozo Miltinio palikimo studijų centras
miltinis@pavb.lt

Internete publikavo
Inga Vienažindienė
Krašto kultūros paveldo sklaidos skyrius
inga.vienazindiene@pavb.lt